17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 22 Şubat 2017 16:23

MEMLEKET İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ İÇİN HAYIR’I DALGA DALGA ÇOĞALTACAĞIZ!

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

MEMLEKET İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ İÇİN HAYIR’I DALGA DALGA ÇOĞALTACAĞIZ!

Birleşik HAZİRAN Hareketi Didim Meclisi bir basın bildirisi yayınlayarak Yürütükleri Hayır Kampanyasının gerekçelerini anlattılar.

Ülkemiz onca sorunla boğuşurken, üretici, küçük esnaf, çiftçi, memur, işçi işsiz ekonomik krizin tam içindeyken, İş cinayetleri, kadın cinayetleri, toplumsal travma had safhadayken, Tek adam rejimi  uğruna, macera peşinde koşar gibi bir referanduma sürükleniyoruz. Bu koşullarda yapmamız gereken bu mudur?

Topumdaki gerginliği düşürüp tüm sorunlarımızı, barış, kardeşlik ve demokrasiyi geliştirerek  çözmek yerine, kaderimizi tek kişinin belirleyeceği bir sistemi onaylatmak için dayatıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. İşimiz zor ama OHAL koşullarında bile bu ülkenin namuslu, dürüst insanlarının tek adam diktasının onayına izin vermeyeceğiz.

AKP, referandumda ‘Türkiye’yi Seviyorum Cumhurbaşkanlığı Sistemine Evet’ diyorum sloganını kullanacağını açıkladı. 18 maddelik değişikliğin tüm maddeleri son tahlilde yasamanın, yürütmenin ve yargının tek adamın denetimine girmesinin ve o tek adamın denetlenemez ve yargılanamaz kılınmasından ibarettir.

Yapamayacaklar. Yaptırmayacağız. Memleketi karşılıksız ve çıkarsız sevenler olarak Türkiye’nin tek adamdan daha büyük olduğunu referandumda HAYIR diyerek göstereceğiz. Ülkemizin ve çocuklarımızın kaderini tek bir adamın aklına, iradesine teslim etmeyeceğiz.

Derdimiz belli. Sözümüz belli. Memleketimizi seviyoruz. İş, aş istiyoruz. Laikliğin egemen olduğu bir ülkede eşit, özgür ve kardeşçe bir arada yaşamak istiyoruz. O yüzden Referandumda kesin bir dille HAYIR diyoruz. O yüzden bütün gücümüzle haykırıyoruz: Memleket için HAYIR diyoruz” denilen bildiride  Birleşik Haziran Hareketi olarak Hayır deme gerekçelerini de şöyle sıraladılar; “Akşam eve sağ salim dönüp dönemeyeceğimizi bilmiyoruz. Çocuğumuz okuldan çıktığında başına bir şey gelir mi diye kaygılıyız. Her itiraz edenin ‘terörist’ muamelesi gördüğü bir ülkede konuşamıyoruz. Korku ve endişenin memleketi soluksuz bıraktığını görüyoruz. Nefes almak için HAYIR diyoruz.  Emeğimizle geçinip, alın terimizin hakkını almak istiyoruz. Borçlanarak dahi yaşayamaz olduk. İşsizlikten dükkânlarımıza kilit vuruyoruz. Soframızdaki ekmek azalıyor. Çocuklarımızın geleceği kararıyor. İş ve aş için HAYIR diyoruz.

Huzurumuz kalmadı. Mutlu değiliz. Etrafımızı kin ve nefret dalgası sardı. Kendilerinden olmayana, kendileri gibi konuşmayana, kendileri gibi giyinmeyene, kendileri gibi yaşamayana olan nefret hayatımızı karartıyor. Acaba başımıza ne gelecek korkusuyla yaşamak istemiyoruz. Huzur ve mutluluk için HAYIR diyoruz.

Siyasal İslam laikliği ortadan kaldırarak, birlikte yaşam imkânlarımızı ve özgürlüğümüzü de çalıyor. Laiklik, kula kulluğu reddetmektir. Laiklik, dinin siyaset ve ticaret kapanından kurtarılmasıdır. Laiklik, herkesin inandığı gibi yaşamasının güvencesidir. Laikliği kazanmak için HAYIR diyoruz.   Savaş siyaseti, yüzlerce gencimizin hayatını çaldı. Artık daha fazla ölüm olmasın istiyoruz. Gençlerimiz toprağın altında değil üzerinde birlikte yaşasın istiyoruz. Birlikte yaşamak için HAYIR diyoruz. Bu ülkenin birikimine, ekmek ve gül günlerine inanıyoruz. Ekmek, Yaşam ve Hürriyet günlerimiz için, yeni bir başlangıç için HAYIR diyoruz.

Birleşik Haziran Hareketi olarak ülkenin her yerinde, sokak sokak, ev ev HAYIR dalgasını örgütlemeye başlıyoruz. Tek adamlığa, diktaya, başkanlığa karşı kırmızı HAYIR dalgasıyla başlatıyoruz kampanyamızı. İkinci aşamada, Nisan’da umuda yelken açacağız, dalga dalga mavi, dalga dalga gökyüzü olacağız. İçinde neşe, içinde umut, içinde hayat ve yeni bir başlangıç saklı ikinci dalga HAYIR’ımızla birlikte baharı kucaklayacağız.

Tek bir HAYIR olmadığına, parçalardan oluşan bütün bir HAYIR olduğuna inanıyoruz. Kampanya süresince bu anlayış doğrultusunda hareket edeceğiz, kimsenin HAYIR’ını nasıl seslendirmesi gerektiğiyle uğraşmayacağız. HAYIR’ı tekleştirmekle ilgili bir gayretkeşlik içinde de olmayacağız ama HAYIR’larımızı çarpıştırmayacağız da. HAYIR diyen milyonların sesini güçlendirmek için ne gerekiyorsa onu yapacağız, HAYIR diyen milyonlarla birlikte hep beraber omuz omuza yürüyeceğiz.” Denilen bildirinin son bölümünde;  “Bahar demek, yeni bir başlangıç, yeni bir yaşam demek. Memleket için, yeni bir başlangıç için sorumluluk almak isteyen herkesi HAYIR’ın renklerini çoğaltmaya, HAYIR dalgasını Meclislerde birleşerek büyütmeye davet ediyoruz. Biliyoruz ki sonunda HAYIR kazanacak, Halk kazanacak! Biz kazanacağız!”  denildi.

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü