19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 25 Şubat 2017 14:38

EM HAYDAR BEKTAŞ CEMEVİNDE PANELE KATILDI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

EM HAYDAR BEKTAŞ CEMEVİNDE PANELE KATILDI

“16 NİSAN MİLATTIR”

Akademisyen ve bilişimci Cem Haydar Bektaş geçtiğimiz Cumartesi Günü Didim Cemevinde Anayasa ve Referandum konulu bir panel verdi.

Didim Cemevi Salonunda düzenlenen Panelde Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan, Paneliste   gönüllü olarak Hayır kampanyası yürüttüğü için teşekkür etti.

Cem Haydar Bektaş yeni yazdığı ve aydın Boysan’la olan sohbetini kaleme aldığı Aydın Boysan’ın dilinden isimli kitabının da tanıtımını yaptı ve kitabın önemli tarihi notları ile dolu olduğunu, 97 yaşındaki Aydın Boysan’ın pırıl pırıl bir zeka ile geçmişe ışık tutacak anılara sahip olduğunu belirtti.

Kitabından isteyenlerin Cemevi Başkanlığına müracaat etmeleri halinde gönderebileceğini belirtti ve  16 nisandaki referandumun bir malt olduğunu söyledi.

Bir bilişimci olarak Kadir Has üniversitesinde verdiği derslerde de yönetim uygulaması olarak 3 uygulamanın olduğunu bunlardan Başkanlığın Amerika’daki örneği dışında doğuya gittikçe daha kötüleştiğini söyledi.

Yarı Başkanlık sisteminin en iyi örneğinin  Fransa olduğunu ve Afrika ülkelerinde ve doğuya geldikçe kötüleştiğini   ve üçüncü olarak parlamenter sistemin  Avrupa ilkelerinde güzel örnekleri olduğunu ve demokrasinin en iyi yaşanan ülkelerin parlamenter sistemle yönetilenler olduğunu yine balkanlara ve orta doğu ülkelerine geldikçe daha kötüleştiğini bu bilgileri öğrencilerinde verdiğini  bu gerçeği bilerek 16 Nisan’da sandığa gitmek gerektiğini söyledi ve Azerbaycan’da  geçtiğimiz hafta yaşanan babadan oğlu geçen sistemin sonunda karısını başkan yardımcısı ataya bilecek bir noktaya geldiğini bu örneğin Türkiye’de daha güzel başka bir örnekle anlatılamayacağını söyledi ve bu Aliyev örneği herkese ders olmalı dedi.

Başkanlıkla ilgili eski söylemlerle şimdiki söylemlerin uyuşmadığını AKP’nin  anayasa danışmanlığını yapan Burhan Kuzu’nun daha önce yazdığı bir çok belgede Başkanlığın diktatörlük olduğunu belirtmesinin halen durduğunu ve kendisinin bunu sosyal medyada paylaştığını ve herkesin bu örneği görmesini istedi.

Bektaş; Kendisinin bilişimciliğinden edindiği bir tecrübeden de “şu anda yandaş medyayı kimse okumuyor, ancak en güçlü medya organı sosyal medya oldu dolayısıyla bu teknolojiyi iyi kullanmak gerektiğini” söyledi

CHP içinde politik adaylık başvurusu yaptığını ancak önseçimde sıralamaya girememesine rağmen çalışmalarını sürdürdüğünü  de belirten Cem Haydar Bektaş, gençlik örgütlenmesinin önemli olduğunu belirtti ve tüm katılımcıların çocuklarını bir şekilde siyasi hareketlerle tanıştırmasını istedi. Böylece daha güçlü ve devamlı politik bir hayat sürdürebiliriz” dedi. Panel sonunda çok az sayıda getirebildiğini söylediği kitaplarını da imzalayan Bektaş, kitabın gelirini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışladığını söyledi

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü