24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 03 Mart 2017 11:49

“YAPABİLİRSİN” AFİŞİ DİDİM’DEN

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“YAPABİLİRSİN” AFİŞİ DİDİM’DEN

Umut Karabacılı’nın Tasarımı Belgeselin Yüzü Oldu

Ünlü gazeteci yazar ve yönetmen Tuluhan Tekelioğlu’nun hayatını ve çevresini değiştiren 9 güçlü kadının hikayesini anlattığı belgesel film ‘Yapabilirsin’in galası İstanbul Kanyon AVM’de düzenlendi. Güçlü kadınların ilham veren başarı hikayelerinin anlatıldığı bu belgeselin yönetmeni Tekelioğlu'nun belgesel sonunda Didim'e özel iki teşekkürü vardı.

Kadınlara umut veren “Yapabilirsin” belgesel filminin afis tasarımımı Didim'den başka bir Umut yaptı.

Tasarımları ile büyük ilgi çeken  İdea Dergi'nin sahibi ve editörü Umut Karabacılı'nın sade, çarpıcı afiş tasarımı ile cadde, sokak ve  bilboardlarda yerini alacak bu filmin yakında tüm Türkiye’de gösterime gireceğini öğrenmek Didim adına sevindirici oldu.   Didim bilboardlarında da gösterim için duyurusunu görmeyi umduğumuz bu özel kadın belgeselinde Didim Barışcanlar Seyahat'e de teşekkür edildiğini gözden kaçmadı.

“Umuda ihtiyacımız var, kadın varsa umut var”

Çok zor zamanlardan geçiyoruz. Çok umuda ihtiyacımız var, bu yüzden umutlu bir film çekmek istedim diyen Tekelioğlu 8 Mart dünya Kadınlar günü öncesinde kadınlara umut olmasını dileyerek gala'da yaptığı özel konuşmada " Kadına yapışan ne yazık ki kötü bir sis perdesi var, kadınların üzerine çöken kara perde var. Kadın ne yazık ki kendisine uygulanan şiddetle anılır oldu Türkiye’de. Son 5 yılda kadına karşı işlenen şiddet yüzde bin yedi yüz arttı. Ben bu olumsuz durumu yıkmak ve bu perdeyi kaldırmak istedim. Çünkü kadın deyince akla çok şey geliyor. Kadın varsa umut vardır, kadın varsa cesaret vardır. Kadın varsa özgürlük vardır. Ben Türkiye’nin kadınlar tarafından, kadınlarla özgürleştirileceğine inandığım için böyle bir film çekmek istedim. Bu 9 birbirinden yürekli kadını aradım, buldum." dedi.

Kim bu kadınlar ?

Nuran Özyılmaz (Kars) - Girişimci/ Berna Şen Özmen (İstanbul) - Türkiye’nin ilk F16 pilotu

Nazmiye Muslu Murat (Hatay) - Halterci/ Ümmiye Koçak (Mersin-Arslanköy) - Çiftçi, tiyatro yazarı ve yönetmeni / Altın Mimir (İstanbul-Tunceli) - Avukat / Gülsüm Kav (İstanbul) - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kurucusu / Ece Apaydın (Adıyaman) - Müzik öğretmeni / Nuran Erden (İzmir Çeşme Germiyan Köyü) - Çiftçi ve grafiti sanatçısı / Aslı Elif Tanuğur (İstanbul) - Propolis Üreticisi

9 özel kadının hikayelerinden oluşan yapabilirsin belgesel filminin galasında birbirinden özel önemli isimler de konuktu ve belgesel tüm izleyicilerinden büyük alkış aldı. Yürekleri selamlayan belgeseli en kısa zamanda Didim'de de izlemek istiyoruz.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü