18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 03 Mart 2017 11:49

TAYYAR CENGİZ’DEN TURİZM FUARLARI SONUÇ RAPORU

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

TAYYAR CENGİZ’DEN TURİZM FUARLARI SONUÇ RAPORU

“ Didim 2-3 kişinin kişisel çalışma ve özverisi ile tanıtımı yapılacak kadar küçük bir yer değildir olmamalıdır”

Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği  Danışmanı Tayyar Cengiz temsil etti. Fuarlar sonrası bir açıklama yapan Cengiz ; “ 14 – 22. OCAK 2017 Almanya CMT Stuttgart, 22-26 Şubat 2017 Almanya F.REE Münih  VE   24 – 26 Danimarka Ferie For Alle Herning fuarlarına Didim’i temsilen katıldım, izlenim şudur ki ülkemiz 2016’da yaşadığımız krizi 2017 yılında da yaşamaya devam edecektir, Almanya’daki Tur operatörleri 2017 yılı ile ilgili olarak bütün programlarını hazırlamış ve bitirmişler ve maalesef Türkiye tercih açısından Almanlar için son sıralarda yer alıyor” dedi.

Cengiz DİTAB adına  yaptığı değerlendirmede “Her ne kadar Türkiye için özel programlar hazırlayan Türk tur operatörleri  Türkiye için ciddi çalışmalar yapsalarda onların gayreti Türkiye için yeterli olmayacağı kanaati taşıyorum.  Dolayısı ile bu yıl İspanya, Yunanistan ve özellikle ciddi bir atılım içinde gördüğümüz Mısır içinde bulunduğumuz bu sıkıntıdan fazlası ile faydalanacaklardır.

Ülke olarak acilen Turizm Politikamızın değiştirilerek Ülkeselden Yöresel tanıtıma geçilmeli ve herhangi bir yerde yaşanan olayın (İstanbul hariç ) aslında Turistik bölgelerimizden çok uzakta olduğu izlenimi  ve algısı yaratılmalıdır. İskandinav ülkelerindeki bakış açısı Almanlar kadar katı olmasada sahip oldukları nüfusun Ülkemizi beslemeside beklenemez ancak turist çeşitliliği açısından kesinlikle üzerine düşülmesi gereken ülkelerdir.” Görüşünü paylaştı.

DİTAB Danışmanı Cengiz, Didim’in sezonda neler yaşayabileceğini de şöyle değerlendirdi ; “Didim özeline bakacak olursak yine 2016 daki doluluklar yakalanacaktır ama nasılsa yatak kapasitemiz az bu nedenle yüksek dolulukları yakalamak kolay olacaktır anlayışından uzak durup, aksine daha çok tanıtım yapmak durumundayız, zira Didim in rakipleri ülkemizin rakipleri gibi İspanya, Yunanistan veya Mısır dışında Ülkemiz içindeki diğer turizm bölgeleridir, bu bir güçler savaşıdır, karşılaştığımız her fuarda gerek turizm bölgeleri gerekse oteller arasında acımasızca bir rekabet yaşanmaktadır, herkes zaten az olan turist pastasından en büyük payı alabilmenin mücadelesindedir, herhangi bir Antalya otelinin tek başına tanıtım için harcadıkları bizim Didim olarak harcadığımızın en az on katıdır” dedi ve raporunun son bölümünde  “tanıtıma önem vermek adına elele vererek ciddi çalışmalar yapılmalıdır. Didim 2-3 kişinin kişisel çalışma ve özverisi ile tanıtımı yapılacak kadar küçük bir yer değildir olmamalıdır, eğer Didim eğer bu sektörün içinde yer almaya devam etmek ve rakiplerinden geri kalmak istemiyorsa tanıtım atağına daha kararlı ve sağlam devam etmelidir, istikrar mutlaka başarıyı getirecektir” görüşünü paylaştı.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü