22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 03 Mart 2017 11:53

Cemevi’nde 8 Mart Etkinlikleri Yapılacak

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Cemevi’nde 8 Mart Etkinlikleri Yapılacak

Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi Derneği , 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde  Araştırmacı yazar Gülfer Akkaya’nın konuşmacı olarak  katılacağı  “Toplumda Kadın’ın Yeri ve Sorunları” konulu bir panel ve ardından Sabahat Atabay’ın yazdığı ve Cemevi Kadın Kolları üyelerinin rol aldığı “Şahan Bilo” adlı   tiyatro gösterimi düzenledi.

Saat 18.30’da başlayacak panelin ardından sergilenecek oyunun saati de 20,00 olarak belirlendi.

Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan, “Sır İçinde Sır Olanlar: Alevi Kadınlar, adlı kitabı olan feminist yazar ve araştırmacı Gülfer Akkaya’nın  dünyaya bakışı ve Alevi kadınlarla ilgili araştırmalarının ilgiyle izlendiğini bildiğimiz için kendisini Didimli kadınlarla buluşturmak istedik. Panelimizin Didimli kadınlar kadar erkeklerinde ilgisini çekeceğini biliyoruz. Erkek egemen bir toplumda kadına yönelik günlük hayatımızda yapılan bazı yanlışlarımızı görmemizi sağlayacak olan bu panele ve ardından  Cemevi Kadın Kollarının hazırladığı tiyatro gösterimine tüm Didimlileri bekliyoruz” dedi.

Gülfer Akkaya kimdir?

1972 Şubat’ında Sivas Kangal’da Kürt Alevi köyü olan Kürkçü’de doğdu. On bir kardeşin en küçüğü. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü mezunu. Halen Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde “Kadınların paralı günleri” konulu yüksek lisansına devam etmekte.

Çok uzun yıllar çeşitli dergi ve gazetelerde editörlük yaptı. Halen Birgün Gazetesi Pazar ekine yazıyor. Aynı zamanda haber portallarında, internet sitelerinde ve Alevi gazetelerinde yazmakta.

Çeşitli dergilerde yayımlanan çok sayıda makalesi var. 2008 yılında “Unutulmasın diye… Demokratik Kadınlar Derneği”; 2011 yılında “Sanki Eşittik, 1960-1970’li yıllarda devrimci mücadelenin feminist sorgusu” adlı kitapları yayımlandı.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü