19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 04 Mart 2017 09:44

“KADINLARIN OLDUĞU HER YER 8 MART ALANIDIR”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

KADINLARIN OLDUĞU HER YER 8 MART ALANIDIR”


Emek Partisi Didim İlçe Örgütü önceki gün bir basın bildirisi ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı ve yasaklama çabaları olduğuna dair duyumları kınadı ve Kadınların olduğu her yer bizim için 8 Mart alanıdır açıklaması yaptı.

107 Yıldır Kutlanan 8 Mart’ı Engellemeye İktidarın Gücü Yetmez! Diyerek yapılan açıklamada ; “Kadınlar insanca çalışma koşulları, yaşam hakkı, özgürlük ve barış için alanlarda olmaya devam edecekler!

Referandum öncesi hiçbir muhalif sese tahammül edemeyen AKP iktidarı, kadınların en demokratik haklarını kullanarak 8 Mart’ta yapacakları mitingleri, komik gerekçelerle ve korkakça İstanbul ve İzmir’de yasaklamıştır.
8 Mart tüm dünyada yüz yılı aşkın süredir emekçi kadın kitleleri başta olmak üzere kadınların eşitlik, özgürlük, insanca yaşam için alanlara çıktığı, taleplerini haykırdığı mücadele günüdür. Dini, dili, rengi, ırkı fark etmeksizin emekçi kadınlar tüm dünyada, 1857’den bu yana yanarak, yakılarak, göz altına alınarak, şiddete maruz kalarak direnmiş ve grevlerle, direniş halaylarıyla mücadelelerini 8 Mart’larda daha da büyütmüşlerdir.
Kadınların en temel demokratik hak ve özgürlükleri anayasal güvence altına alınıncaya kadar da kadınlar hiçbir yasağı tanımadan mücadele etmeye devam edeceklerdir.

OHAL ilanından bu yana kadın cinayetleri daha da artmış, işsizlik rakamları zirve yapmış, işten atılmalar ve hak gaspları tüm toplumu en çok da kadınları mağdur etmiştir. Şimdi de aynı OHAL gerekçe yapılarak “8 Mart günü için miting başvurusu yapılmadığı” gibi anlamsız bahanelerle ya da “kapalı alanlarda kutlayın” fermanlarıyla, İstanbul ve İzmir’de yapılacak mitingler keyfi olarak yasaklanmıştır.

Bu yıl da kadınlar çözülmek bir yana artan işsizlik kıskacına, ucuz emek gücü olmaya, güvencesiz çalışmaya, aşağılanmaya, eve hapsedilmeye, artan şiddet ve tacizlere, KHK’lara, OHAL’e karşı seslerini yükseltmek, barış istemek için alanlara çıkacaklar.” Denildi.

Açıklama; “Kadınlar tüm engelleme çabalarına rağmen alanlarda yasakları tanımayacaklarını, taleplerini haykıracaklarını ilan ettiler bile. Yasak kararı ilan edilir edilmez önce sosyal medyada tepkilerini örgütlediler, “Kadın Dayanışması Engellenemez”, “Yaşam hakkımız, özgürlüğümüz, bedenimiz, emeğimiz için hayır demeye devam ediyoruz” diyerek seslerini ortaklaştırdılar bile.

Bu ses susturulamaz. 8 Mart engellenemez. Kadınların olduğu her yer bizim için 8 Mart alanıdır.
Kadınların “biz 8 Mart’ta burada olacağız” dediği her alanda da hiçbir keyfi yasağı tanımadan buluşacağız. Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!Yaşasın kadın dayanışması”  ifadeleriyle  bitirildi.

 
mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü