19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 04 Mart 2017 13:09

DİDİM VEG’ENSTİTÜSÜ OLACAK

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DİDİM VEG’ENSTİTÜSÜ OLACAK

Didim Belediyesi ile TURAD Organizasyonunda ve Türkiye Vegan/Vejeteryan Derneği onayıyla düzenlenecek olan Didim VegFest ile ilgili  halka açık ilk toplantısını yaptı.

 

03 Mart Cuma Günü Didim Belediyesi meclis salonunda düzenlenen ilk toplantıya Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Didim Belediyesi tarafından Fahri Hemşehri kabul edilen Hüseyin Baraner, Türk Vegan/Vejeteryan Derneği başkanı  Ebru Arıman ve yönetim kurulu üyesi Eşref Balcı, TURAD adına Ayşegül Çakır, Ebru Açıkalın’ın yanısıra Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı Sevinç Karataş ve  Kent Konsey, Didim Derneği, DİÇEP, TURSAB Bölge BYK, Gazeteciler, ve işletme sahipleri katıldı.


Toplantının açılış konuşmasını yapan Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Festival fikrinin nasıl doğduğunu ve yapılması gerekenlerin zor bir süreç olduğunu  festival kararı verildikten sonra vegan/vejateryan adı altında uluslararası bir festival yapma çalışmalarını başlattıklarını söyledi.

Festival alanı olarak  Apollon tapınağı ve çevresine karar verdiklerini de söyleyen Atabay; “hepimiz sebze yemeklerine düşkünüz doğanın bize verdiği kaynakları değerlendirelim, hepimize faydası olsun istedik ben başarılı olacağımız inanıyorum, her organizasyon kendi ekonomisini yaratmalıdır ve sürdürülebilir olmalıdır” dedi.

Başkan Atabay,   TURAD tarafından 7-8 aylık bir çalışma sonucu yemeklerin envanterini çıkardıklarını , bizzat deneyimleyerek  tespit edilen  63 yemeğin bulunduğu “MÜBADİL LEZZETLER” adıyla bir de kitap hazırladıkları  belirtti ve sahada çalışan ekibin bir çok eve konuk olduklarını  yemekleri beraber pişirip reçetelerini çıkardıklarını belirtti. Bu kitabı herkesle paylaşacağız, Türkiye’nin ilk vegan kenti olduk, hepimize hayırlı olmasını diliyorum, el ele verip hep birlikte takım halinde davranarak başarılı olacağımızdan eminim” dedi. Bu sene yapılacak olan Tales Felsefe günlerinin ve Kutsal Yol yürüyüşlünün de devam eden etkinlikler olarak devam edeceğini söyledi.

Daha sonra söz alan Hüseyin Baraner istatistiklere bakıldığında Almanya’da üst gelir gurubuna mensup 7 milyon vegan/vejetaryen olduğunu AB verilerine göre de birkaç yıl içerisinde 150 milyon sayısına ulaşacağının hesaplandığını söyleyerek başladığı konuşmasına festivallerin ve sürdürebilir turizm etkinliğinin ilklerinin hep zor olduğun belirterek, Didim’de bu festivalin yapılması önerim çok tesadüfi değildir, yurt dışında çarşı pazar gezerken her 100 metrede  açılmaya başlayan ve gittikçe çoğalan Salata barlardan bu fikrin çıktığını, insanların hızla vegan alışkanlıklar edindiğini ve veganlığı tercih ettiğini gördüğünü söyledi.

Rakamların 40 yıllık bir turizmci olarak olabilecek ve yönlendirilebilecek bir turizm tercihine doğru gidildiğini söyledi.  “İnsanlar Deniz Kum Güneş destinasyonlarından bıktı, alternatif  seçenekler arıyorlar, Didim’in de bulunduğu bölge Ege, mutluluklar felsefesinin yazıldığı  yerdir,  Dubai turizmini 280 gün festival yaparak  ayakta tutuyor”  diyen Baraner, “İlkleri yapmak her zaman zordur, Antalya’da  ilkine şahit olduğum festival şimdi 30.sunu  yapıyor” dedi.

Türkiye Vegan/Vejeteryan Derneği Başkanı Ebru Arıman konuşmasına Vegan/Vejetaryenliğin felsefesini anlatarak başladı ve Didim’in dünyanın ikinci vegan dostu şehir olması bakımından önemli olduğunu ve vegan ürünler ve vegan hassasiyetli işyerlerinin olmanın bazı özellikleri gerektirdiğini belirterek bunlara uyulduğu zaman göreceksiniz çok farklı kesimlerden insanlar  Didim’i tercih edeceklerdir dedi ve ilk olarak İstanbul’da 5 yıldızlı bir otelin Vegan Odalar hazırladığını hiçbir hayvansal ürünün kullanılmadı eşyalarla tefriş edilmiş odlalar yarattığını bu odalarda herkes kalabileir ancak Veganlar isteyerek kalacaktır örneğini verdi. Özellikle  Avrupalı gelir düzeyi yüksek bir çok insanın yemek tercihini veganlıktan yana değiştiğini yapılan istatistiklerle de görülen bu durum için TUİK’inde beslenme alışkanlıkları  konusunda istatistik yaptığında Türkiye’de ki sayının daha net görüleceğini söyledi.

Türkiye Vegan/Vejeteryan Derneği yönetim kurulu üyesi  Eşref Balcı’da festivalin yürütlme şeklini anlattı ve festival süresince Veganlık ve vejetaryenlik hakkında bilgi aktaracakları bir de  masa oluşturulacağını böylece kendilerini anlatarak daha çok insanın beslenme tercihini değiştirmesini sağlayacaklarını söyledi. 29 Nisan akşamında bir de konser organize  ettiklerini söyledi.

Balcı ayrıca; şu anda internet ortamında festivaller takviminde Didim’in adının yazılı olduğunu dolayısıyla daha çok insanın Didim’i özel olarak tercih etmelerini planladıklarını söyledi.

Uluslararası Vegan dernekleriyle iletişim içinde olduklarını zaman zaman Türkiye’ye gelen Veganların yemek ve konaklamak  için  kendilerinden destek istediklerini söyledi ve özellikle onaylanmış vegan logosu kullanmak için dernek olarak sertifika verdiklerini de söyleyen Eşref Balcı, çeşitli dokümanlar ve tanıtım çalışmalarının kendileri tarafından sürdürüldüğünü ve Festival sırasında Bakanlık desteği de aldıklarını ve birçok ünlü şef ve ahçı’nın Didim’e gelerek vegan lezzetler yapacaklarını ve 2 gün boyunca çeşitli atölye çalışmaları ile eğitimler vereceklerini önümüzdeki süreçlerde Didim’in Vegan Enstitüsü gibi bir rol almasını beklediklerini  ve bu tür yatırım yapacakların,  çalıştırdıkları personelin bile veganlığı anlayan bilenlerden oluşması gerektiğini söyledi.

Toplantının ikinci kısmında Didim’deki lokanta sahiplerinden bir guruba Veganların  tercih ettikleri yerlerde nelere dikkat ettikleri ve hassasiyetleri ve menü konusunda  ortak neler yapılabileceği, festival ve sonrasında veganlığın işyerlerine nasıl katkı sağlayacağı örneklerle anlatıldı.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü