19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 06 Mart 2017 16:55

“Gülizar-ı Cennetim Zübeydem” HEYKELİ AÇILACAK

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“Gülizar-ı Cennetim Zübeydem” HEYKELİ AÇILACAK

 

Zübeyde Hanım Parkında açılışı yapılacak olan heykelin  Mustafa Kemal Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'nin eşi Zübeyde hanıma hitap ettiği "Gülizar-ı Cennetim Zübeydem" sözünden esinlenerek isim verildi ve Akbük'te yapılan Zübeyde Hanım Parkına 8 Mart günü saat 13.30’da açılışı yapılacak.

Türkiye'de bir ilk olacak. Didim Belediyesi Heykel ve Seramik atölyesinde çalışan Heykeltıraş Olgaç Demirkol tarafından yapılan titiz araştırmalar ve çalışma neticesinde, Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'nin eşi Zübeyde hanıma hitap ettiği "Gülizar-ı Cennetim Zübeydem" sözünü kitaplardan bulan ve ayrıca Zübeyde Hanım'ın yaşadığı sıkıntılar ve 4 çocuğunu küçük yaşlarda kaybetmesinden yol çıkarak hazırlanacak heykel, özellikleriyle farklı bir anlam taşıyor.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 6 kardeş olduğunu ve bunlardan Naciye (12 yaşında), Fatma (4 yaşında), Ahmet (9 yaşında) ve Ömer (9 yaşında) küçük yaşlarda hayatını kaybettiğini ve annesi Zübeyde hanımın 4 çocuk acısı çektiğini öğrendiğini belirten Demirkol, hayatta kalan çocuklarının ise Mustafa Kemal Atatürk ve Makbule hanım olduğunu bilgilerinden esinlenerek yapılan heykelle ilgili olarak , Heykeltraş Olgaç Demirkol heykelin desenlerini şöyle anlattı. “ 5 yapraklı heykelin ortasında Zübeyde hanımın var  etrafındaki 5 yaprağın ise ölen çocuklarını simgeliyor, heykele ayrıca iki Gül yaprağının da eklende bunlarda eşi Ali Rıza Efendi ile Mustafa Kemal Atatürk olacağını dile getirdi.

 

Yaklaşık 4 ayda yapılan heykel 8 Mart günü yapılacak törenle açılacak. Açılış öncesi  Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay “hazırlanan heykelin farklı bir anlamı olduğunu ve bugüne kadar Zübeyde Hanım için hazırlanan heykel ve büstlerden farklı olduğunu” söyledi. Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'nin eşi Zübeyde hanım hitap ettiği "Gülizar-ı Cennetim Zübeydem" sözünün kendisini de etkilediğini belirten Atabay Didim Belediyesi seramik atölyesinden bu tür güzel eserlerin çıkmasının da kendileri için memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Heykelin tamamlanmasının ardından açılışla konulacağını söyleyen Başkan Atabay Didim'de kente yönelik dokunuşların devam edeceğini” de  dile getirdi. Açılış için Saat 13’de Didim Kent Meydanından otobüs kaldırılacağını söyledi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü