20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 06 Mart 2017 16:56

DİDİMLİ BİSİKLETCİLER TRAKYA TURUNA HAZIRLANIYOR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

DİDİMLİ  BİSİKLETCİLER TRAKYA TURUNA HAZIRLANIYOR


Didimli  bisikletçilerden Nusret Tankal ve Cihan İpekçiler daha önce Didim’den başlayarak 1200 km’lik Akdeniz turunu yapmışlar ve gittikleri her yerde Didim’in tanıtımını yapmışlardı.

Bu sene yine hazırlıkları yapılan turun güzergahı Trakya olacak.

Bugünlerde kısa ve uzun turlarla antrenman yapan bisikletçiler Cihan İpekçiler, Sabri Karakaya ve Suat Bahadırlı 12 Mayıs 2017 tarihinde başlayacak Trakya tur  hakkında bazı bilgiler verdiler. Yaklaşık 1500 km olan yolculuk  boyunca Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın il sınırları içerisinde geçecekler. .

Yol boyunca, Keşan, Enez, İpsala, Meriç, Uzunköprü, Havsa, Babaeski, Vize, Pınarhisar, Lüleburgaz, Muratlı, Kumbağ, Şarköy, Gelibolu, Eceabat, Ezine, Ayvacık, Akçay, Burhaniye, Ayvalık, Dikili, Bergama, Aliağa, Torbalı, Selçuk, Ortaklar, Söke ilçelerinden geçilecek bir kısmında konaklama yapacak bisikletçiler  başta Mimar Sinan'ın önemli eserleri olmak üzere, bir çok tarihi yapı ziyaret edilecekler.  Ayrıca Truva, Assos ve Pergamon Antik kentleri, Dupnisa Mağarası, İğneada, Uçmakdere gibi doğa harikası yerler de tur güzergahı içerisine eklediler. Arzu edenler turun tamamına olmasa dahi, belirli etaplarına eşlik edebilecekler

Bisiklet gurubunun arta bileceğini de söyleyen ekip üyeleri  “Edirne'de ciğer, Tekirdağ'da köfte, Çanakkale'de peynir tatlısı, Ezine'de beyaz peynir aklımıza ilk gelen tatmayı düşündüğümüz lezzetler arasında” dediler teknik bilgi olarak ta  “yolculuk boyunca 1400-1500 km aralığında bisiklet süreceğimizi tahmin ediyoruz,  . Ayrıca toplamda yaklaşık 11.000 metre yüksekliğe çıkacağız” dediler.

Turla ilgili  diğer ayrıntılar da şöyle ; Trakya Turu 12 Mayıs 2017 tarihinde başlayacak. 17 gün sürmesi beklenen turda ortalama günlük 80 Km pedal çevrilecek. Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın il sınırlarını kapsayacak tur da, bir çok ilçe, köy, tarihi eser, doğa harikası görülüp gezecekler. Tur başlangıç yeri  Edirne Keşan ilçesi olup, Trakya'da turladıktan sonra Çanakkale üzerinden Didim'e bisiklet sürerek tamamlanacak. 16 gece konaklama yapılacak. Bu yüzden katılımcıların yanlarında tulum, mat ve çadır getirmeleri gerekiyor. Tura katılmayı arzu edenlerle yapılacak toplantılardan sonra şu anda büyük ölçüde hazırlanmış olan güzergah netleştirilerek ayrıca paylaşılacak.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü