24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 08 Mart 2017 14:17

"Elimizin Hamuruyla Siyasete Bulaşalım"

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

"Elimizin Hamuruyla Siyasete Bulaşalım"

Akbük Kadın Platformu adı altında toplanan Akbük Kültür Ve Çevre Derneği,  Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği Akbük Şubeleri, CHP Kadın Kolları Akbük  Mahalle Temsilcisi ve tüm Akbüklü Kadınlar bir basın bildirisi ile 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde "Elimizin Hamuruyla Siyasete Bulaşalım" Dediler

Platformun yayınladığı ortak bildiride “Özgürlüğümüze, Demokrasiye, Atatürk Devrimlerine Sahip Çıkalım!” mesajları verildi ve “Dünya emekçi kadınlar günü” bir asırdır kutlanıyor” denildi.

Akbük Kadın Platformu  bildirisinde; “8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasının 107. yılındayız. 8 Mart 1857 günü Amerikalı dokuma işçisi kadınlar, “eşit işe eşit ücret” ve “sekiz saatlik işgünü” taleplerinin bedelini canları ile ödediler.

1910 yılında Kopenhag’da  Avrupa’da kadınlara oy hakkı mücadelesi için güç birliği yapmak amacı ile toplanmış olan Sosyalist Kadınlar Kongresi, aldığı kararla 8 Mart’ı,  Amerikalı dokuma işçisi kadınların anısına  “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan ediyor. 1910’dan bugüne 101 yılı geride bırakmış bulunuyoruz. Ve sayamadığımız pek çok şey  değişip ilerliyor. Değişmeyen tek şey, kadının yok sayılan insan hakları. Önümüzdeki referandum sonucunda bu haklarımız daha da kısıtlanma riski ile karşı karşıyadır” denildi.

Platform bildirisi; “Son yılda ülkemizde kadın cinayetleri, % 1400 artarak tırmandı… Cinsel taciz ve  tecavüz olayları, gazete köşelerinden düşmüyor. Fuhuşa sürüklenen kız çocukları, çocuk anneler, genç kız ve kadın intiharları yaygınlaştı, olağanlaştı.

Bu karanlık tablonun nedeni nedir? Sorumuzun yanıtını bu yıl açıklanan Dünya Ekonomik Forumu Raporu açıklıkla gözler önüne seriyor. Ülkemiz, kadın-erkek eşitliği sıralamasında 134 ülke arasında 126. sırada bulunuyor. Aynı rapor sıralamada bu denli geriye düşmüş olmamızın nedenini yine rakamlarla açıklıyor. Çünkü Türkiye’de kadınlar, fırsat eşitliği ve ekonomik katılım alanında 131, eğitimde 109, siyasette 99, sağlıkta 61. sıradalar. Bu ne demektir?” denilerek sürdürüldü.

Bildirinin son bölümünde  ise; “Ellerimizin Hamurunu Siyasete Bulaştıralım: denildi ve “Kadının insan hakları mücadelesi, yaşadığımız toplumun bağımsızlık mücadelesinin, demokrasi mücadelesinin, özgürlük mücadelesinin, adaletli bir toplumda yaşama mücadelesinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Özgürlüğümüze, demokrasiye, Atatürk Devrimlerine ve yargının bağımsızlığına sahip çıkalım!

Tek adam yönetimlerine ve keyfiliğe karşı duralım! Egemenliğin sadece millete ait olduğunu unutmadan, onu bir kişinin emir ve komutasına terk ve teslim etmeyelim. “Dünya Emekçi Kadınlar Günü”müz kutlu olsun.” Diyerek bitirildi.

 

 

 

Son değişiklik Çarşamba, 08 Mart 2017 15:49
mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü