22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 08 Mart 2017 16:30

KADIN PLATFORMUNUN İSTEĞİ “8 MART RESMİ TATİL OLSUN”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

KADIN PLATFORMUNUN İSTEĞİ “8 MART RESMİ TATİL OLSUN”

Didim Kadın Platformu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Didim Cumhuriyet Meydanında toplanan kadınlar bir basın açıklaması yaptılar.

Didim Umut Tiyatrosu kadınlarından Leman Duraner’in yaptığı konuşmada  8 Mart’ın tarihçesi neden önce  Ankara yolunda geçirdikleri kazada hayatını kaybeden kadınlarla ilgili olarak ; “ 8 Mart’ın aydınlığında buluşmak üzere Bursa’dan Ankara’ya doğru yola çıkan metal işçisi kız kardeşlerimizi dün bir trafik kazasında yitirdik ve çok sayıda yaralı olduğunu öğrendik. Bu kaza nedeniyle 8 Mart’ı bu yıl buruk ve hüzünlü karşılıyoruz. Öncelikle ailelerinin ve işçi sınıfının başı sağ olsun. Yaralılara da buradan acil şifalar diliyoruz” denildi.

Leman Duraner konuşmasında; “8 Mart  tarihselliğinin ülkemizde ve dünyada daha fazla anlam kazandığı bir dönemdeyiz. Erkek egemen kapitalist sistemin biz kadınların varlığına, emeğine ve kazanımlarına dönük saldırılarını fütursuzca arttırdığı böylesi  önemli bir süreçte, biz kadınlar süreklileştirilmiş bir  OHAL’ e, KHK’lar ile  işten atmalara, en temel hak ve özgürlüklerin kullanımının keyfiyetle yasaklanmasına, tekçi yaşam biçimi dayatmalarına  itiraz ediyoruz. Bizi geleceksiz, kimliksiz, iradesiz ve  güvencesiz bırakmak isteyenlere   ”hayır” diyoruz, ”hayır” ı örgütlüyoruz.

Aklımız, emeğimiz ve bedenimiz üzerindeki her türlü baskıya, sömürüye ve şiddete son vermek için sürdürdüğümüz eşitlik ve özgürlük mücadelesini kadın dayanışması ile büyütüyoruz. Bu yıl 60 ülkede eş zamanlı kadın eylemleri ve kadın grevleri ile tüm kadınlar birbirimize ses oluyoruz:” dedi.

Açıklamasında; “Dünyanın dört bir yanında ki kız kardeşlerimizle birlikte yükselen faşizme, emek sömürüsüne, erkek-devlet şiddetine karşı eşitlik ve özgürlük mücadelesini büyütüyoruz! heryerdeyiz!

Cinsiyetçi ideoloji düzenin işleyişinde, kültür, eğitim, medya, aile içinde artarak üretilmeye devam ediyor. Kadın bedeni üzerinden siyaset yapan hükümet ve temsilcileri, kadın adına düşünmekte, karar vermekte ve uygulamakta ısrar ediyor. Kadınların siyasi iradesi olan vekilleri tutuklayarak, 8 Mart' ı yasaklayarak, kadınların emeğine saldırarak, kadın örgütlerini kapatarak, gerici anlayışla tek tip bir yaşam biçimini dayatarak yükselen kadın özgürlük mücadelesini boğmaya çalışıyor.

15 Temmuz darbe girişimini her türlü dayatmaya bahane olarak kullanan siyasal iktidar gece yarıları çıkardığı KHK'lar ile binlerce kamu emekçisini mesleğinden ihraç etti. 12 Eylül darbesine rahmet okutan ve 20 Temmuzdan bu yana ilan edilen OHAL' in sınırlarını aşan sıkıyönetim uygulamalarıyla en temel hakların dahi kullanımını hukuksuzca ve keyfiyetle engelliyor. Her kriz döneminde olduğu gibi işsizliğin, yoksulluğun, ayrımcılığın en ağır faturası ise şüphesiz yine kadınlara ödettirilirken bir de esnek ve güvencesiz çalışma ile kadın emeği sermayenin sömürüsüne açılıyor. “ diyen Duraner’in konuşması zaman zaman sloganlarla kesildi.

Açıklamanın son bölümünde dedİ; “Haklılığımızdan ve mücadelemizden aldığımız güçle taleplerimizi bir kez daha buradan ifade ediyoruz: -OHAL ve KHK rejimi son bulmalı, haksız hukuksuz yere işten atılan binlerce emekçi görevine iade edilmelidir.

-Esnek, güvencesiz, kayıt dışı çalışmaya son verilmeli, güvenceli ve insana yakışır çalışma koşulları sağlanmalıdır. Kadın istihdamının önündeki en büyük engel olan bakım sorumluluğunun erkek-devlet ve işveren tarafından paylaşılmasını sağlayan yasal düzenlemeler hayata geçirilmelidir.

-Başkanlık dayatmalarından vazgeçilerek tüm kesimlerin hak ve taleplerinin yer aldığı, her türlü ayrımcılığa son verecek, eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir anayasa toplumsal mutabakatla hazırlanmalıdır.

-İçeride ve dışarıda yürütülen savaş politikalarından vazgeçilerek halkların bir arada ve eşit yaşadığı barış koşulları oluşturulmalıdır.

-Muhalif kimliklerinden dolayı hukuksuzca cezaevinde tutulan tüm kadınlar serbest bırakılmalıdır.

-İşyerinde, evde ve sokakta kadına yönelik taciz, tecavüz, şiddet ve mobbingin son bulması için düzenlemeler yapılmalı, kadından yana imza atılan uluslararası sözleşmelerin gereği yerine getirilmelidir.

-Eğitim alanı başta olmak üzere, kamusal alandaki tekçi, gerici ve cinsiyetçi uygulamalara son verilmeli, laik, bilimsel, anadilinde kamusal hizmet sağlanmalıdır.

- 8 Mart resmi tatil ilan edilmelidir!” denildi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü