20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 08 Mart 2017 16:33

“REFERANDUMA SUNULAN ŞEY ‘ÜVEYANAYASA’DIR”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“REFERANDUMA SUNULAN  ŞEY ‘ÜVEYANAYASA’DIR”

Dünya Emekçi Kadınlar Günü Akbük’teki Zübeyde Hanım parkındaki heykelin açılışı için CHP tarafından düzenlenen eğlencenin hava muhalefeti dolayısıyla ertelenmesi üzerine CHP Didim İlçe Başkanlığı binasında yapılan bir toplantıyla 8 Mart kutlandı.

Toplantının açılış konuşmasında Gökmen Karataş Bursa’dan Anıtkabir’e ziyarete giden işçileri taşıyan otobüsün kaza yapması sonucu 7  kadın işçinin aileleri ve çalışma arkadaşlarına başsağlığı diledi. 8 Mart sabahı Antalya’da ayrıldığı kocası tarafından öldürülen kadın içinde başsağlığı dileyen Karataş, kadına yönelik  şiddet bir anlayış meselesidir, anlayışın değişmesi lazım gelirken, giderek kadına yönelik şiddet kabul edilir hale getirilme, kadınları ikinci sınıf vatandaş yapma çalışmaları sürüyor, referandum la bunu pekiştirmek istiyorlar dedi. Konuşmasını  tüm kadınların gününü kutlayarak tamamladı. CHP Didim Kadın Kolları başkanı Figen Çakmakgil’in konuşmasının ardında sözü Belediye Başkanı Deniz Atabay’a verdi.

Atabay: “Sandığa Sahip Çıkalım!...”

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay 8 Mart Kadınlar gününü kutladığı CHP’li kadınlara yürüttükleri hayır kampanyası için teşekkür etti ve çetin ve zorlu bir yoldayız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara verdiği hakkın elinden alınmaya çalışılıp İstabdat  yönetimi kurmak isteyenlere karşı sesimizi daha gür çıkarmalıyız, dedi.

16 Nisan sabahı herkesin sandığa gitme görevinden sonra akşamı sürdürdükleri bu çalışmaların  oyların eskiden olduğu gibi çalınmaması için  sandığa sahip çıkılması gerekir” dedi. Emeğinizi hiç kimsenin çalmasına izin vermeyin ve geleceğimiz karartmak isteyenlere karşı mücadelemizi sürdürelim dedi.

Baydar; “Hazırlanan Şey Üveyanayasadır!...”

Daha sonra söz alan CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, 8 Mart’ın “Türkiye’de ilk kez 1921 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kutlandığını” söyledi ve “Türk kadınları Atatürk’ümüzün armağan ettiği hakları korumak zorundayız” dedi ve “Atatürk yaptığı konuşmada Dünyanın hiçbir yerindeki kadınlar Türk kadınından daha fazla övgüyü hak etmiyor diyerek  kadınlara ilk seçme ve seçilme hakkını veren ülke olmasına dikkat çekti. Kadınların son yıllardaki durumunu da istatistiki bilgilerle açıklayan Baydar “80 milyonluk nüfusumuzda 2,6 milyon insan okur yazar değil ve bunların 2,4 milyonu kadın, kadınları eğitimsiz bırakan bu zihniyet, iş kanununda ve istahdamla da da  15 sene önce %50 si kadın olan iş hayatında şimdi kadınların oranını dört’e bire düşürüldü kadınlar evde oturuşun istiyorlar, kadınları sosyal hayattan ve iş hayatından koparmak istiyorlar. Şimdi söylemiyorlar ama amaçlarının bu olduğunu biliyoruz, onun için hayır demeliyiz, onun için geleceğimize sahip çıkmlıyız” dedi.

Baydar Anayasa sözcüğünü de “Ana demek herkesi kapsayan demek ancak hazırladıkları  değişikliklerle  %50+1 kişiden sonrasını kendisin karşısında hasım gören bir değişiklikten bahsediliyor, onun için diyoruz ki bu değişiklikler Anayasa değil ‘Üveyanayasa’ olacak” sözleriyle açıkladı ve “tek adamlık  fikrinin CİA tarafından parlamenter sistemde ABD çıkarlarını yürütmediği için planlanmış bir değişiklik olmsaı muhtemel, 15 Tememuz gecesi 4 saatlik bir karanlık dönem var, bu dört saatte ne pazarlıklar yapıldı ve Türkiye için ne planlar yapıldı” diye de sordu.

Baydar yürütülen çalışmalardan dolayı Didimli kadınlara teşekkür etti ve eşine yazdığı bir şir okuduktan sonra  8 Mart Dünya Emekçi kadınlar Günü’nü kutladı.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü