17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 11 Mart 2017 12:27

“Komşunu Alda Gel, Fiyaskoyla Sonuçlandı”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

“Komşunu Alda Gel,  Fiyaskoyla Sonuçlandı”

BİZ ÇALIŞTIK İSPANYOLLAR VE YUNANLAR KAPTI

Turizm Altyapı Birliği ve Didim’de Turizm işletmesi olan kurumlar Berlin’de 51. ITB Turizm fuarına katıldılar. Fuarla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz DİTAB Danışmanı Tayyar Cengiz ve  Didim Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Şentürk gazetemize yaptıkları açıklamalarda fuarda çalışan bizdik ama Yunanlılara ve İspanyollar fuarın  karlıları çıktı değerlendirmesi yaptılar.

Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Şentürk “Almanya'da şu anda erken rezervasyonlar geçen yılın bile gerisinde gidiyor. İspanya pazarı şimdiden doyum noktasına yaklaşırken, Almanya'da bu yılın kazanan destinasyonunun Yunanistan olacağı görüşü hakim” dedi. Şentürk; “İspanya ful dolmuş, ardından en büyük payı Mısır, Fas, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan ve Kıbrıs aldı, Türk ve Alman turizmcileri tedirgin eden en önemli gelişme ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Alman devletine dönük Nazi suçlaması. Bunun tüm Alman halkı arasında tepkiyle karşılandığı ve Şubat ayıyla birlikte toparlanmaya başlayan rezervasyonların yeniden düşüşe geçtiği” görüşünü de paylaştı.

DİTAB Danışmanı Tayyar Cengiz’de; “Konuştuğumuz turizmciler, Türkiye ile Almanya arasındaki siyasi gerilimin iki ülke arasında olmaktan çıkıp, en geniş tabana, yani Alman halkına kadar indiğini ve bunun da insanların tatil tercihine direkt yansıdığını belirtiyor. Birebir sohbetlerde bunları belirtseler de, konu hakkında resmi demeç vermekten kaçınıyorlar” değerlendirmesi yaptı.

Türkiye’nin 3000 metrekarelik bir alanda yapılan tanıtımlara Didim adına,  DİTAB  Başkanı Sevinç Karataş, Birlik danışmanı Tayyar Cengiz, Didim Turizm Derneği Başkanı Ercüment Alkaner, DVR Almanya Yurtdışı Komisyon Üyesi Hikmet Atilla, TURSAB Didim BYK’yı temsilen Sevim Atilla, Aurum Oteller Müdürü Sadun Alp,  CTS Tour sahibi Deniz Aktaş katılmışlardı.

Turizm sektörünün önemli fuarlarından ITB Berlin Fuarı 8 Mart’ta başladı  dün (12 Mart 2017) bitti.   Kesin rakamların  birkaç gün içinde açıklanacak olmasına rağmen fuara tahminen 5 kıtadan  ve 187 ülkeden 60 bin ziyaretçi,  120 bin dolayında ticari ziyaretçi olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye’den 121 kurumun katıldığı  fuarla ilgli olarak Didim adına çalışan ve tanıtan gurup zaman zaman da kendi kişisel ilişkileriyle Türkiye’ye turist çekmeyi hedeflediler, Komşunu da al gel sloganıyla Almanya’da yaşayan her Türk Vatandaşının bir Alman komşusunu alıp gelmesi istenilen fuarda Türk pavyonlarının ilgisizliği gözden kaçmadı. Türk firmalarının Almanya’da yaşayan yurttaşların düğünlerini Türkiye’de yapması üzerine yapılan çalışmalarda sonuç vermeyecek gibi görülüyor.

Fuarda Didim ile ilgili olarak farklı dillerde CD, broşür, gibi tanıtım materyallerinin yanı sıra, kalem, çanta, mağnet, rozet gibi promosyon ürünleri de ziyaretçilere verildi.  Didim’in çalışanı Tayyar Cengiz olurken, Didim’in tanıtanı da TRT’ye verdiği röportaj ile Mustafa Şentürk oldu.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü