24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 11 Mart 2017 12:28

Didim Cemevi Nesimi Çimen’i andı.

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didim Cemevi Nesimi Çimen’i andı.

Didimcemevinin ozanlarımızı anıyoruz etkinliğinin üçüncüsünde 2 Temmuz Sivas Katliamında hayatını kaybeden Nesimi Çimen anıldı.

Cemevi salonunda yapılan anma Dernek Başkanı Hüseyin İlhan’ın konuşmasıyla başladı. İlhan konuşmasına “İnsanlığı varoluşundan bugüne Anadolu, göçler, çok değişik kavimler, bilgeler, Veliler, Aşıklar ve Ozanlar yurdu olmuştur” diyerek başladı.

 

“Ulaşabildiğimiz her yerde insan gönlünü ısıtmış bir bilge kişi bir eren çıkar karşımıza ozanlar çıkaronlar sevginin ve bilginin bekçöisi ve gözcüsüdürler. Sevgi dili ile konuşan hem hak hem halk adamdırılar. Hal ehlidirler, yol ehlidirler,. Halk ve hak arasında kılavuz olup yolgösteren öğretmenlerdir onlar, O yüzdendir ki izleri taih boyunca hiç silinmemiştir. Onun için ozanlarımızı Muhlis akarsuları, Hasret Gültekinleri, Mahzuni Babaları, Ahmet Kayaları ve Nesimi Çimenleri gönlümüzde, yüreğimizde, aklımızda ve hayatımızda yaşatacağız” diyen Hüseyin İlhan Geceye katılan sanatçılara guruplara teşekkür etti ve salonun düzenlenmesi ve etkinliğin organizasyonunda emeği geçen Cemevi Gençlik kollarına teşekkür etti ve emeği geçenlerin emeklerinin hak ve halk divanına yazılmasını diledi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü