23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 13 Mart 2017 12:45

HAYIR DİYENLER BULUŞTU

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

HAYIR DİYENLER BULUŞTU

Didim Demokrasi Platformu bileşenlerinden CHP, EMEP, HDP, Birleşik Haziran Hareketi ile KESK’e Bağlı Sendikalar, DİSK’e bağlı sendikalar, Kibele, ve Cemevi temsilcileri ve üyeleri  Pazar günü (12 Mart 2017) Didim Belediye Düğün Salonunda buluştu. Emek Partisi  Genel Başkanı Selma Gürkan ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun katıldığı Panele geçtiğimiz gün İşimizi İstiyoruz diye açıklama yaparken polis tarafından göz altına alınan ve koltuk deyneği ile  ayağa kalkan Öğretmen Barış Bozkır’da katıldı.

Moderatörlüğünü  Selman Aydın’ın yaptığı panele çok sayıda Didimli ilgi gösterdi. Açılış konuşmasını yapan Selman Aydın, referanduma sunulan bazı maddeleri  eleştirerek yan yana olmak gerekliliğini anlattı ve katılımcıların bunu anlatmak için yan yana gelindiğini söyledi.

Didim’de yürütülen Hayır Kampanyasına destek olmak için gelen olan genel başkanlar, düzenlenecek panelle neden ‘hayır’ denilmesi gerektiğini anlatılar. EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, salonda bulunanların zaten Hayır diyeceğini bildiklerini bunun için demokrasimizin ne aşamaya geldiğini tekrar anlatmak gerektiğini söyledi ve referandumun hayatımıza neleri değiştirebileceğini anlatarak başlamak istediğini ve darbeler sürecinde ve  12 Mart’ın tarihi geçmişindeki karanlık noktalardan bu günlere geldik dedi.

18 maddelik referandum maddelerini tek tek anlatmak yerine bu değişikliğe neden  gerek duyulduğunu anlatmak istediğini belirten EMEP Genel Başkanı Gürkan, “bağımsızlık ve demokrasi mücadelesinin engellenmesi anlamına gelen bu sürecin çalışma hayatındaki değişiklikleri daha iyi yapabilmek için yan yana durmak gerekli” dedi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’da referandum süreciyle kaybedilecek iş güvencesi benzeri maddeler için ve grev  hakkının güvensizleştirilmesine karşı oldukları için  işçilerin emekçilerin hayır demesi gerektiğini söyledi.

Avrupa’daki bir çok çalışmadaki gözlemlerinde Türkiye’nin işçi hakları ve demokrasi konusunda iyi notunun olmadığını gördüğünü söyledi ve salondaki demokrasi sevdalılarının Hayır’da birleşme zorunluğun olduğunu söyledi.

Pazar Günü Belediye Düğün Salonunda yapılan panele bileşenlerinin ağırlıklı olduğu ve neden hayır denilmesi gerektiği konusunda farklı çalışma yapan bir çok gurubun yanı sıra Belediye’de örgütlü bulunan Genel İş Sendikası ve Emekli Sen Didim şubesi üyeleri ile çok sayıda Didimlinin katıldı. Soru cevap bölümünde yürütülen hayır kampanyalarının tüm toplum kesimini kucaklayan ve bir arada yaşamam kültürü oluşması için desteklenmesi görüşü ağır bastı.

 

 

Son değişiklik Pazartesi, 13 Mart 2017 15:19
mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü