19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 15 Mart 2017 14:07

“Kesnizani Tarikatı bilinseydi 15 Temmuz yaşanmazdı!..

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“Kesnizani Tarikatı bilinseydi 15 Temmuz yaşanmazdı!..

ADÜ’de Konuşan Prof Mehmet Çelik “Kesnizani Tarikatı bilinseydi 15 Temmuz yaşanmazdı” dedi.

14 Mart günü Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda “Yeni Türkiye’nin Kodları”  konulu konferansa Anka Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Çelik katıldı.

Konferans öncesi Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan’ı makamında ziyaret eden Prof. Dr. Mehmet Çelik, Üniversite hakkında Prof. Dr. Cavit Bircan’dan bilgiler aldı. Prof. Dr. Mehmet Çelik, Diriliş Konferanslarının ülkemiz gerçeklerini gençlere anlatmak için oldukça verimli bir etkinlik olduğunu söyledi.

Konferansa Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Tunca, Genel Sekreter  Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aslan, akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan etkinlikte Prof. Dr. Mehmet Çelik Türkiye’nin 15 Temmuz’da, darbe girişimiyle karşı karşıya geldiğini ifade eden Prof. Dr. Çelik, gelişmiş iletişim araçları sayesinde bu girişimin canlı izlenildiğini anlatarak,  ülkemiz üzerinde büyük oyunlar oynandığını belirtti.  Prof. Çelik, büyük resmi görebilmek için oyunculara değil senaryo ve senaristlere bakmak gerektiğini. Avrupa’nın tarihinin savaşlarla geçtiğini ve bugünkü refah seviyelerini tarihin hiçbir döneminde yaşamadıklarının altını çizdi ve bu refah seviyelerini bir gün kaybetme korkusuyla ülkemiz ve İslam coğrafyasında oyunlar oynandığın söyledi.

Sevr Antlaşmasını uygulatmadığımız konusunda her fırsatta kahramanlık yapıldığını ancak büyük resme baktığımızda ülkemizde Yunan işgaliyle uğraşılırken İslam coğrafyasında Sevr’in uygulandığını kaydetti. Suriye, Lübnan, Irak, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve daha birçok ülkenin Osmanlı’dan bu antlaşma ile koparıldığını savuvynan Prof . Çelik; “Irak iç savaşı yaşanırken sınıra asker yığan Türkiye’yi 1957 yılında Batı’nın durdurduğunu randevusuz bir şekilde Bakanlar Kurulu toplantısını bölen ABD Büükelçisinin, koskoca bir ülkenin başbakanına hitaben “ Odana gel” diyebildiğini hatırlattı ve   Kenan Evren’in 12 Eylül Darbesinden sonra Amerikan Başkanıyla görüşebilmek için 7 ay 7 gün bekledikten sonra sadece 7 dakika görüşebildiğini, Demirel ve Ecevit dönemlerinde değişen bir şey olmadığını, oval ofiste çekilen yöneticilerimizin el pençe divan duran fotoğraflarının basına servis edilerek mesajlar verildiğini” söyledi..

Batının akademik anlamda en çok Din Sosyolojisi ve Din Psikolojisi üzerine çalışma yaptığına dikkat çeken Prof. Dr. Çelik, Irak’ta faaliyet gösteren Kesnizani Tarikatı’nın Irak’ın elini kolunu nasıl bağladığınıda  anlattı. Çelik, bu tarikatın da dış bağlantılı olduğunu, savaş esnasında generallerin, askerlerini bu tarikatın emriyle terhis ettiğini, çünkü belli bir rütbe ve makama gelebilmek için o tarikata üye olmak gerektiğini ve üst düzey devlet görevlilerinin bu tarikatın üyesi olduklarını vurguladı. Bu tarikatın yapılanmasıyla FETÖ yapılanması arasındaki benzerlikleri ortaya koydu ve “Irak’ta yaşananlar bilinseydi, bizim ülkemizde 15 Temmuz yaşanmazdı.” dedi., “ Devletsizliğin ne olduğunu uzun uzun anlatmama gerek yok. Bunun için Irak ve Suriye’ye bakmak yeterlidir. Devlet olmazsa din de olmuyor, namus da olmuyor. Bizler imparatorluk bakiyesi bir devletiz. Farklı olabiliriz, fakat aynı çatı altında yaşıyoruz. Asıl olan vatana ihanet etmemektir.  Türban sorunu nedeniyle bu ülkenin üniversitelerinin 20 yıl bilim üretmedi de  diyen Prof. Dr. Çelik, gençleri yeni savaş metotları konusunda uyardı.Konferasın sonunda  Rektör  Cavit Bircan, katkılarından dolayı Prof. Mehmet Çelik’e Teşekkür Belgesi ve Üniversitenin hediye paketini verdi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü