20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 21 Mart 2017 16:21

HUZUREVİ SAKİNLERİ DENİZ KENARINDA KAHVALTI YAPTI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

HUZUREVİ SAKİNLERİ DENİZ KENARINDA KAHVALTI YAPTI

Yaşlılara Saygı haftası nedeniyle Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay Didim ve Akbük Huzurevlerini ziyaret etti,

Atabay “yaşlılar bizim geçmişimizdir, onları dinlersek geleceğimizi güzel belirleyebiliriz” dedi. “Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına yol açıyor” diyen ve  Huzurevi sakinleri ile bir süre sohbet eden Atabay burada yaşayan ve çalışan personeli kahvaltıya davet etti.

Didim ve Akbük Huzurevinde yaşayan 21 Mart sabahı Altınkum Yalı Caddesindeki Barış Kafe’de bir araya gelen Deniz Atabay ve huzurevi sakinleri güneşli bir havada sohbet edip kahvaltı yaptılar.

Hafta boyunca Huzurevine ve Didim’de yaşayan bir çok yaşlıyı da ziyaret etmeyi planlayan Deniz Atabay, 22 Mart günü Didim ve Akbük Huzurevi sakinlerini Kuşadası ve Söke’yi gezemeye gideceklerini, burada hem güzel bir geçirip, hem de huzur evlerini ziyaret edip yaşlıları

“Yaşlılara Saygı Haftası” nedeniyle Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) geçen yıla ilişkin verilerine dayanarak yaptığı incelemeye göre  Türkiye’deki 65 yaş ve üstü nüfus son beş yılda yüzde 17,1 artarak 6 milyon 651 bin 503 kişiye ulaştığını. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı ise yüzde 8,3'e yükseldiğini açıkladı.

Yaşlı nüfus oranının en yüksek olduğu il, 2016 yılında yüzde 18,1 ile Sinop oldu. Bu ili Kastamonu ve Çankırı izledi. Yaşlı nüfus oranının en düşük olduğu il ise yüzde 3,2 ile Şırnak olurken bu ili Hakkari ve Van takip etti.

100 yaş ve üzerindeki yaşlı kişi sayısı, 2016 yılında 5 bin 232 olduğu tespit edildi.  Türkiye'de 100 yaşın üzerinde en fazla yaşlıya sahip ilk üç il sırasıyla 680 kişi ile İstanbul, 237 kişi ile Şanlıurfa ve 219 kişi ile Ankara oldu.

 

TUİK’in çarpıcı bir sayısal verisi de Türkiye’de Kadınlar erkeklerden daha uzun yaşıyor olmasıydı.  Yaşlı nüfusun yüzde 43,9'unu erkek yüzde 56,1'ini kadın nüfus oluştururken, beklenen yaşam süresi, Türkiye geneli için 78 yıl, erkekler için 75,3 yıl kadınlar için ise 80,7 yıl oldu. Buna göre kadınların erkeklerde ortalama 5,4 yıl daha uzun yaşadığı ortaya çıktı.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü