14 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 22 Mart 2017 18:41

ÇALIŞMA YAŞAMINDA MİLLİ SEFERBERLİK TOPLANTISI BUGÜN

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

ÇALIŞMA YAŞAMINDA MİLLİ SEFERBERLİK TOPLANTISI BUGÜN

Didim Ticaret Odası, Didim Esnaf ve Sanatkârlar Odası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TOBB’da katıldığı bir ekonomi programında tüm işverenlerin en az bir kişiyi  daha istihdam etmesini istemesi üzerine yapılması gerekenler “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” adı altında birleştirilmiş ve yapılacaklar programlanmaya başlamıştı.

Ticaret Odası ve Esnaf Odasının beraber düzenledikleri toplantı bugün (23 Mart 2017) yapılacak. Toplantıyla ilgili ortak çağrı yapan iki oda ; “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik’ çağrısı doğrultusunda İlçemiz Didim’de de İŞKUR Aydın İl Müdürlüğü, SGK, Didim Ticaret Odası, Didim Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve İŞKUR Söke Hizmet Merkezi Organizasyonuyla Çalışma Hayatımızda Milli Seferberlik Kapsamında İŞKUR hizmetleri ve Ek İstihdam Teşvik Paketi hakkında Bilgilendirme Toplantısı yapılacak” dedi ve “23 Mart Perşembe günü saat 20:00’de Didim Ticaret Odası Kültür Merkezinde yapılacak toplantıda Çalışma Hayatında Milli Seferberlik çağrısının detayları ve işverenlere sağlanan tüm imkanlar İŞKUR Uzmanları tarafından anlatılacak.  Tüm işverenlerin kendilerine çeşitli avantajlar sağlayan bu program hakkında Bilgi Almak Üzere Toplantımıza Bekliyoruz” diyerek tüm işverenleri davet ettiler.

Çalışma Hayatında Milli Seferberlik için yapılacak toplantı öncesi  Kaymakam İskender Yönden makamında ziyaret edilmiş toplantıyla ilgili de bilgi verilmişti.  Didim Ticaret Odası Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezinde yapılacak toplantıda Çalışma Hayatında Milli Seferberlik çağrısının detayları ve işverenlere sağlanan tüm imkanlar İŞKUR Uzmanları tarafından anlatılacak toplantı öncesi ; “Toplam 900 bin kişiye istihdam sağlanacağı düşünülen programda işverenlere Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın Ekonomi Şurasında da söylediği gibi büyük iş düşüyor. İmkânı olan tüm işverenlerin kendilerine çeşitli avantajlar sağlayan bu program kapsamında en az 1 kişi istihdam ederek Ülke Ekonomisine katkı sağlayacaktır ve ilçemizde yaşanan işsizlik sorununa çözüm olacaktır” demişti. .

Ziyaret sırasında  Kaymakam Yönden, “İŞKUR’un işverenlere çok önemli destekler sunuyor, bu toplantı ile işverenlerin bizzat İŞKUR Uzmanlarından detaylı bilgiler alması önemli katkılar sağlayacaktır” açıklamasında bulunmuştu.

2016 yılından bu yana kademe kademe artış gösteren işsizlik oranları karşısında hükümet, istihdamda “milli seferberlik” çağrısında bulundu. İşsizlik rakamlarının yükselme eğilimine yönelik yeni “istihdam paketi” Bakanlar Kurulu’na sunuldu. Bu konuda hükümet çalışmalarını tamamlarken,Çalışma Bakanlığı 48 ilde seferberliği başlattı…

Hükümetin başlattığı çalışmalar çerçevesinde 48 ilde seferberlik düzenlendi. Belirlenen iller ziyaret edilerek sivil toplum kuruluşları, esnaf, işveren, sanayici ve sendikacılarında içinde bulunduğu gruplarla görüşülerek yaşam koşulları değerlendiriliyor

TUİK’in verilerine göre, 3,8 milyon olan işsizlik rakamları arasında genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 4,8 puanlık artış ile %24 olurken, 15-64 yaş grubunda bu oran 1,9 puanlık artış ile %12,9 olarak gerçekleşti. Hükümet, işsizlik rakamlarını aşağıya çekmek için 252 noktada işverenle iş arayanları buluşturmaya hazırlandı. Programda girişimcilik destekleri, eğitimler, meslek edindirme kursları gibi noktalarda farklı destekler verilmesi hedefleniyor.

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü