20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 24 Mart 2017 16:17

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNDE KARLI TARAF İŞVEREN

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNDE KARLI TARAF İŞVEREN

TOBB’nin ekonomi şurasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdamı artırıcı tedbir olarak her işverenin en az 1  yeni işçiyi istihdam etmesi önerisi üzerine başlatılan ve adına “İstihdam İçin Milli Seferberlik” denilen projenin Didim toplantısı 23 Mart günü Didim Ticaret Odası Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi Salonunda yapıldı.

Ticaret Odası ve Esnaf Odasının, İşkur ve SGK ile birlikte düzenledikleri Didim Kaymakamı İskender Yönden, SGK İl Müdürü Zeynep Yılmaz, İŞKUR İl Müdürü Rahmi Terzi, Ak Parti İlçe Başkanı Cenk Ünlü ve yönetimi, Didim Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ, Başkan Yardımcısı Mehmet Urgancı, Didim Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali İhsan Kubaliç, Esnaf Odası Adına Başkan Yardımcısı Metin Destici ve yönetimi, Didim Turizm Derneği Başkanı Ercüment Alkaner, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Vela, Meclis Üyeleri Deniz Demir, Aydın Çağlayan, Levent Kasap, Ali Hikmet Atilla, Medeni Karataş, Şakir Şencan, SGK Didim Müdürü Adem Yıldırım, İŞKUR Söke Hizmet Merkezi Müdürü Cemil Altun, Belediye Meclis Üyeleri, İşverenler, Mali Müşavirler ve Muhasebeciler çok sayıda Ticaret Odası üyesi esnaf ve kurumların uzmanları katıldı. Toplantının düzenleyicilerinden Esnaf Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu yurtdışında olduğundan katılamadı.

Didim Ticaret Odası adına misafirlerine hoş geldiniz diyen Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ, Cumhurbaşkanız Recep Tayyip Erdoğan’ın Yüzbinlerce kişiye istihdam sağlamak için Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Destek Programını başlattığını, kendilerinin de kurumlar olarak bu çağrıya kulak verdiğini söyledi. Hepimiz için önemli destekler sunan programdan işverenlerin yararlanmasını istediğini dile getirerek, İşverenlerle işsiz vatandaşlarımızın buluşması bizleri mutlu edecektir dedi. İmkânı olan tüm esnafların kendilerine avantajlar sağlayan bu destekle en az 1 kişi istihdam ederek Ülke Ekonomisine katkı sağlayacağına inandığını söyleyerek, Bunun ilçemizde yaşanan işsizlik sorununa çözüm olacağını vurguladı.

Destekleri için İŞKUR ve SGK’ya teşekkür eden Üstündağ, Esnaf Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu’nun yurtdışında olduğundan dolayı programa katılamadığını belirterek Konuklara selamlarını iletti.

Didim Kaymakam İskender Yönden, yaptığı konuşmada “fırsatları değerlendirmek isteyenlere  armut piş ağzıma düş diye düşünmemek lazım,  ilk günden ben söylemiştim bizi zorlayın rahatsız edin ki biz çalışalım, mesai arkadaşım kamu kurumlarındaki arkadaşlarım, işçiler ve işverenler  konunu içine girmesi lazım” dedi.

Yeni istihdamın işverene yaklaşık 760  aylık katkı sağlanıyor  bunu 200 kişşi çalıştıran  bir otel için bu sayıyı düşünün, Didim’de turizm kentidir kaybedecek vaktimiz yok turizm sektöründe   yapılacak çalışmayla sezon sonunda ne kadar  istihdam yapıldığını göreceğiz” dedi.

Geçtiğimi yıl ülke genelinde turizm  %30 azaldı, ancak Didim’de % 15,4 arttı, diyen Kaymakam Yönden Tüm ülkede Almanya’dan gelen turist sayısında %30 turist varken, Didim’de bu oran %30 artışı gösteriyor.  Bu ancak berebar sürdürebiliriz dedi.

Salonda bulunan herkesin aynı gayeyle çalıştıkları için mesai arkadaşı olduğunu belirterek başladığı konuşmasında daha önce görev yaptığı yerlerde benzer teşviklerle istihdama sağlanan katkıyı sayısal örnekleriyle anlattı. Bu teşvik paketiyle ilçemiz Didim’de de istihdama önemli derecede katkı sağlanacağına inandığını söyledi.

Sonrasında İŞKUR İl Müdürü Rahmi Terzi ve SGK İl Müdürü Zeynep Yılmaz İş Başı Eğitim ve + İstihdam Teşvik Paketinin detaylarını anlattı. Soru cevap bölümünde uzmanlar esnafın kafasındaki soru işaretlerine cevap verdiler.

Verilen en çarpıcı cevap, Bu proje ile  işe giren işçilerin çalışma günleri 3 ay diye tarif edilen sigortalılık süresi de SGK’ya 78 gün olarak ödeniyor, kıdem tazminatlarına yansımıyor ve emekliliklerine eklenemiyor.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü