19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 25 Mart 2017 09:02

FESTİVALLERİN KALICI OLMASI İÇİN SABIRLI OLMALIYIZ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

FESTİVALLERİN KALICI OLMASI İÇİN SABIRLI OLMALIYIZ

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’ın sürdürdüğü haftalık basın toplantısı 2 haftalık aradan sonra yeniden başladı. Didim Ticaret Odası Meclis üyesi ve Strateji Geliştirme Komisyonu Başkanı da olan Hikmet Atilla’da toplantıda başkana eşlik etti.

Didim’deki park ve bahçelerle ilgili çalışmaların devam ettiğini söyleyen Deniz Atabay, Akbük yürüyüş yolunun hızla devam ettiğini ve mahallelerdeki tarım arazileri arasındaki yolların yeniden düzenlenmesi çalışmalarının da devam ettiğini söyledi.

Aydın Tanıtım ve turizm Platformunu çalışmalara devam ettiğini söyleyen başkan Atabay,  Kuşadası ve Didim ağırlıklı olarak yürütülen çalışmalara bu hafta Didim Ticaret Odası Meclis Üyesi olan Hikmet Atilla’nın yürütülen çalışmaları bir dosya halinde  ulaştıracağı belirtildi.

Hazırlıkları devam eden VegFest çalışmaları ile ilgili olarak hafta içinde profesyonel ahçıların Didim’de Vegan Vejetaryen menü hazırlama konusunda 29 Mart Çarşamba günü Kadın Uygulamalı Eğitim Merkezin de 1 günlük eğitim ve atölye çalışması düzenleyecek, katılımcılara vegan dostu işletme ve mutfak belgesi verilecek, Beslenme ve detoks uzmanı Gül Kaynak , TVD dış ilişkiler koordinatörü, vegan yemek yazarı Sevda Sarp ve Emine Kılıç tarafından vegan&vejetaryen  beslenme, mutfakta dikkat edilecek düzenlemeler  ve tarifler üzerine anlatımların ve uygulamalı sunumların gerçekleştirileceği çalışma, ücretsiz ve katılmak isteyen herkese açık olarak gerçekleşecek.

Katılım için 28.03.2017 Salı gününe kadar kayıt yapılması isteniyor ve biri İstanbul olmak üzere festivalin lansman   etkinliği yapılacağını da ekledi.  Ücretsiz dağıtılacak olan festival kulübelerinden bazılarını derneğin kendisinin tasarrufunda kullanabileceğini tekrar etti.

Ayrıca bu sene Zeytin Festivali’nin de devam edileceğini Kaymakamlık ve Ziraat Odasının bu çalışmayı sürdüreceğini belirtti.

Başkan Atabay’la birlikte toplantıya katılan Hikmet Atilla bir soru üzerine Didim’de turizm istatistiklerinin Türkiye’nin tam tersine bir seyirle geçtiğimiz yıl Almanya’dan gelen turist sayısının Türkiye’de %30 düşmesine rağmen ilçede %%30 arttığını belirtti. Bu artışın  geçtiğimiz yıl Didim’deki bir çok kurumun birlikte hareket etmesinden kaynaklandığını belirtti ve heyetlerin fuarlarda yürüttükleri çalışmaların ve Atabay’ın  imzalı mektup kampanyasının geri dönüşünden kaynaklandığını belirtti.

Bu sene iç turizmle birlikte Dış turizmde Rusya ve Ukrayna gibi Rusça konuşan ülkeler ile Balkan ülkelerinden bir turist getirme çalışmasını Bodrumda ve ilçe sürdürdüklerini bunula ilgili gelişmelerin Didim’e genelde de ülke turizmine faydası olacağı  görüşünü paylaştı.

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ülkedeki başka ilçelerdeki festivallerden örnekler vererek  uzun soluklu ve kalıcı festival çalışmalarının ilçelere kazanç sağladığını onun için biraz sabırlı olmak gerektiğini belirtti.

 

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü