23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 29 Mart 2017 15:41

KİTAPSEVERLER KÜTÜPHANELERİ ZİYARET ETTİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

KİTAPSEVERLER KÜTÜPHANELERİ ZİYARET ETTİ

Didim Kitapseverler kulübü 53. Kütüphaneler haftası içinde Didim’de kütüphaneleri ziyaret etti. Hafta başında Akköy’de Güven Pamukçu’nun işleyişini yürüttüğü Akköy Kütüphanesini ziyaret eden kulüp üyeleri önceki günde Didim Belediyesi Merkez Kütüphanesini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Deniz Dağça ve Birol Karaahmetoğlu’nun görev yaptığı kütüphaneye üye de olan kitapseverler kütüphane hakkında bilgiler aldılar. Kütüphanede 10231 demirbaşa kayıtlı Kitap bulunduğu öğrenilen kütüphanede 35 bina yakın kitap olduğu bilgisini alan kitapseverler halen yürütülmekte olan Didim Okuyor kampanyasının devam ettiğini ve konuyla ilgili Didim Kent Konseyi ile bir görüşme yapacaklarını da söylediler.

Kitapseverler Kulübü olarak yaptıkları ziyarette, Didim Belediyesi Kütüphanesinde halen Aydın’da yalnızca Didim Belediyesinin kabul edildiği ve kütüphanelerin bölgelerindeki vatandaşlar için birer “cazibe merkezi” haline gelmelerini amaçlayan ve   Hacettepe Üniversitesi Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi tarafından yürütülmekte olan “Herkes için Kütüphane Projesi’de devam ettiğini ve  Bill Gate Vakfı tarafından bağışlanan 12 adet bilgisayar ile öğrenciler ve Didimli vatandaşlar burada internet hizmetinden ücretsiz olarak yararlanabiliyorlar.  2016 yılında Türkiye Bilişim Derneği tarafından  “Bilişim Hizmet Ödülü” alan  Proje, yerel yönetimlere bağlı kütüphanelerde klasik kütüphane hizmetleri ile internetten erişilen bilgi hizmetlerini bir arada sunmayı  hedeflediğini öğrendiler.

Didimli Kitapseverler, Proje kapsamında, üye kütüphanelerin bilgisayar alt yapıları zenginleştirilmiş, kütüphane çalışanları uzmanlar tarafından eğitime alındı.  Teknolojik alt yapısı güçlenen, personeli daha eğitimli bir duruma getirilen kütüphanelerin vatandaşa daha iyi hizmet verebilmeleri mümkün olabileceğini ve herkes için kütüphane projesi kapsamında kütüphane de  vatandaşlar e-devlet hizmetlerinde nasıl yararlanacakları, bilgisayar ve internet kullanımı, kişisel gelişim, ofis programları, web sitesi hazırlama, güvenli internet kullanımı, özgeçmiş hazırlama velilere ödev hazırlama gibi konularda eğitim verildiği bilgisine de ulaştılar.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü