20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 29 Mart 2017 15:42

ORJİNAL BİR FESTİVALİMİZ OLACAK

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

ORJİNAL BİR FESTİVALİMİZ OLACAK

 

Didim Belediyesi ve Türk Vegan ve Vejetaryenler Derneği (TVD) organizasyonu ile 29-30 Nisan günlerinde yapılacak olan VegFest için yöresel katkının sağlanması ve Didimlilerin sahiplenip ekonomisini oluşturması düşüncesiyle  Didimliler için bir atölye çalışması düzenlendi.

Kadın Uygulamalı Eğitim Merkezin de düzenlenen programda  beslenme, detoks uzmanı Televizyon yapımcısı ve köşe yazarı  Gül Kaynak, TVD dış ilişkiler koordinatörü ve vegan yemek yazarı Sevda Sarp ve vegan Türk mutfağı aşcısı Emine Kılıç paylaşmlarda bulundular.

Program öncesi atölyeyi ziyaret eden Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’a e Eşi Tuna Atabay ve Didim Turizm Alt Yapı Birliği Başkanı Sevinç Karataş’ta eşlik etti. Atabay burada katılımcılara, başlatılan ve Nisan aynın son günlerinde yapılacak olan festivale Didim halkının sahip çıkması gerektiğini belirtti ve Apollon tapınağı çevresinde yapılacak olan festivale Didimli kadınların ve aşçıların ücretsiz olarak stant edinebilecekleri belirtti ve Alaçatı benzeri bir ziyaretçi sayısına ulaşabilmek için özünü ve felsefesini bozmadan bu etkinliği uzun yıllar sürdürmek istediklerini belirtti. Sürmesi içinde Didimlilerin bu festivale sahip çıkmaları gerekli, dünya çapında daha çok insanın Vegan felsefesine katıldığını  dolayısıyla festivalin disiplinli  ve bugün verilecek eğitimler de önemli detaylarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Televizyon yapımcısı Gül Kaynak’ta dünyada vegan/vejetaryen kişi sayısının arttığını dikkatli beslenerek hem sağlıklı bir yaşam sürdürülüp hem de uzun yaşanılabileceğini belirtti ve bir çok besinin ve gerekli proteinin vegan beslenerek de alınabileceğini bunun örneklerini bugün vereceklerini söyledi.

TDV Dış ilişkiler temsilcisi ve Vegan Yemek yazarı Sevda Sarp’ta kendisinin birkaç yıl önce yemek yazarlığı yaparken tanıştığını ve çok etkilendiğini bugünde yemek tarifleri konusunda küçük tiyolarla daha sağlıklı beslenmenin yollarını anlatacaklarını söyledi.

DİTAB Başkanı Sevinç Karataş’da festival hazırlıkları yapılırken Didim’de köylerde ve mahallelerde yapılan çalışmalarda asırlardır bu yöredeki insanların alışkanlıkları ve yaptıkları ot yemeklerinin yapılış şekli ve yöntemlerini derlediklerini, 60 kadar yemeğin reçetesini kitap haline getirildiğini ve festival öncesi ve festival sırasında  dağıtılacağını belirtti.

Didim Akköylü bir kadının festivalin tarihinin geç kaldığını Nisan sonuna kadar bir çok ot çeşidinin süresinin geçtiğini söylemesi üzerine başkan Atabay festivalin yapılması planlanan tarihin referandum ile çakışması sebebiyle ertelendiğini daha öncesinde de Alaçatı ile çakışan bir tarihe denk gelindiğini belirtti ve sizlerden ricam burada öğrendiklerini sıkı takip edin ve kesinlikle eski alışkanlıklarla değil de usulüne uygun yapılması halinde takip edilen bir festival olarak orijinalliğimizi bozmadan sürdürebiliriz, yoksa başkalarına benzeriz ve orijinali varken fotokopi bir etkinliğe kimse istemez” dedi. Uzman Gül Kaynak’ta Veganlık denilince akla gelen şeyin annesi ve gözü olan hiçbir şeyi ve ürününü  yenmediği bir felsefe olduğunu dolayısıyla ülkemizde bunlar dışında bir yığın alternatif beslenme yöntemi olduğunu kuruyemiş ve baklagillerin özellikle yurt dışındaki veganlar için Türkiye’yi cazip hale getirdiğini söyledi. Bugün öğretilecek bir çalışmanın da Kaju isimli kuruyemişten yoğurt yapmayı öğreteceklerin ve alternatif  bir çok bilgiyi aktaracaklarını belirtti.

29-30 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek festivalde; Didim halkı, etkinlik alanında kurulacak standlarda yerel ürünlerin, otların ve birbirinden lezzetli tariflerinin sunum ve satışını yapacak, hazırlıklarını tamamlayan otel , restoran ve cafeler de vegan&vejetaryen menü servis edecekler.

 

Bu bağlamda, ilçede konu ile ilgili bilgi paylaşımı ve farkındalık sağlamak için Didim Belediyesi  ile TVD'nin organizasyonu 29 Mart Çarşamba günü Kadın Uygulamalı Eğitim Merkezin de 1 günlük eğitim ve atölye çalışması düzenleyecek, katılımcılara vegan dostu işletme ve mutfak belgesi verilecek.

Beslenme ve detoks uzmanı Gül Kaynak , TVD dış ilişkiler koordinatörü, vegan yemek yazarı Sevda Sarp ve Emine Kılıç tarafından vegan&vejetaryen  beslenme, mutfakta dikkat edilecek düzenlemeler  ve tarifler üzerine anlatımların ve uygulamalı sunumların gerçekleştirileceği çalışma, ücretsiz ve katılmak isteyen herkese açık olarak gerçekleşecek.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü