19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 31 Mart 2017 15:44

Didimli Çocuklar Bilimle Tanışıyor

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didimli Çocuklar Bilimle Tanışıyor

 

Didim Belediyesi gelecekte kuracağı Tales Felsefe  okulu öncesi Tales’in teorilerini ve uygulamalarını sergileyen Müzeyi ve Bilim Parkını Didim’e getiriyor.

Didim Belediyesinden edinilen bilgiye göre  Türkiye’nin ilk matematik müzesi Tales Matematik Müzesi ve Türkiye’nin ilk  bilim parkı IQ Center Bilim Parkı’nı Didim’e davet edildi.

 

3 Nisan – 18 Mayıs 2017 tarihleri arasında Tales Matematik  Müzesi ve IQ Center  Bilim Merkez’inin oluşturduğu sergilerle  Didim’deki  ilkokuldan,  liseye  toplam 23 okulda 11233 öğrenciye bilim farkındalığı ve bilimi sevdirme amacıyla sergiler düzenlenecek..

 

Ortaokul ve liselerde gösterimi yapılacak IQ Center bilim müzesinde; İçten Yanmalı Motor Modelinden, Kuantum Fiziğine, Dinamikten Van Der Graf Jeneratörüne kadar yaklaşık olarak 50 ye yakın fen bilimlerine ait demonstrasyon olacak.

Tales Matematik Müzesi tarafından oluşturulan ve daha küçük çocuklar için hazırlanan  Tales Kids sergiside  Anaokulu ve ilkokullarda sergilenecek. Tales Kids sergisinde Leonardo Köprüsünden Dişli Çarklara, Köpüklerle Geometri deneyiminden Labirent’lere Dört İşlemden Kesir Problemlerine yaklaşık 22 ayrı bilgi oyun şeklinde sergilenecek.

Didimli çocukları bilimle tanıştıracak olan sergiler  3 Nisan 2017 Pazartesi Atatürk İlkokulu ve Didim Anadolu Lisesi ile saat 09:00 da eş zamanlı başlayacak, 18 Mayıs 2017 Perşembe günü Selçuk Özsoy ortaokulu ile son bulacak.

 

Konuyla ilgili olarak Didim Belediyesi Basın Bürosundan yapılan açıklamada “Geleceğimizin ve Cumhuriyetimizin teminatı gençlerimize ve çocuklarımıza Ulu Önder Atatürk’ün belirttiği gibi “Hayatta En Hakiki Mürşidin İlim” olduğu gerçeğini göstermek üzere yaptığımız bu çalışmayı tüm kamuoyuyla paylaşırız.” Denildi.

 

Duvarsız eğitim modeli olan bu tür müze ve sergilerde  olduğu gibi  Tales Matematik Müzesinde ilköğretim müfredatından üst düzey matematiğe kadar her seviyeye uygun istasyonlar mevcut., Tales Matematik Müzesi olarak hayal gücü yardımıyla matematiksel algıyı arttırıcı eğitim vererek ilköğretim 3. Sınıf ve üzeri her bireye hitap ediyor. İlkokul grubuna atölye çalışmalarıyla ve matematiksel oyunlarla hitap ederken, yüksek matematik grubu için uygulamalı laboratuvar destekli eğitim veriliyor. .

Son değişiklik Cuma, 31 Mart 2017 15:46
mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü