20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 03 Nisan 2017 15:21

BELEDİYE KANUN VE YÖNETMELİKLERİ SEMİNERİ BAŞLADI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

BELEDİYE KANUN VE YÖNETMELİKLERİ SEMİNERİ BAŞLADI

 

Kıyı Ege Belediyeler Birliği,  Didim Belediyesi Daire Müdürleri ve amirlere yönelik  Belediye Mevzuatı ve Büyük Şehir Belediyesi uygulamaları ile İlçe belediyeler arasındaki görev yetki ve sorumlulukların neler olduğuna dair karşılaştırmalı “Belediye Mevzuat Bilgilendirme Semineri” başladı.

9 gün sürecek seminerde İmar’dan Çevreye, Zabıtadan, Halkla iliklilere, Meclis Yetki ve sorumluluklar ile meclis üyelerin özlük hakları ve genel bileğilerle ilgili bilgiler, Birliğin yetkilileri ve konunun uzmanları tarafında anlatılacak.

Didim Beach Elegant otelde   başlayan seminere, Birlik Genel Sekreteri Hurşit Akşener, Sayıştay 4. Daire Başkanlığından Emekli Abdurrahman Acar, ve Didim Belediye başkanı Deniz Atabay , CHP’li ve MHP’li Belediye Meclis üyeleri ve Ak Partili Meclis Üyesi Murat Parmaksız ve Didim Belediyesindeki tüm birim amirleri ve müdürler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan seminerde Birlik Genel Sekreteri Hurşit Akşener Kıyı Ege Belediyeler Birliğinin kuruluş amacını anlattı ve Ege Denizi Ortak kullandığımız Yunanistan Belediyelerinde Türkiye Benzeri bir birlik kurduklarını ve Ege Denizini korumak ve çevresel kirlilik faktörlerinden arındırılması gerektiğini anlattı. Kuşadası’nda yapılan toplantıya Yunanistan Belediyelerinin Türk menşeili pet şişe ve poşetler ile bazı atık malzemeleri getirip kirliğin boyutunu gösterdiklerin, aynı şekilde Türkiye’de de Ege Denizine kıyısı olan sahillerde de Yunanistan menşeili bazı atıklara rastlandığını, dolayısıyla benzer çalışmaların birlikte yürütüldüğünü söyledi.

Belediyelerdeki bazı çalışmalar hakkında gerekli mercilerle görüşülerek bazı düzenlemelere de önayak olduklarını belirten Hurşit Akşener, Belediye Meclis Üyelerinin hakkı huzur ücretleri ve Belediye Başkanlarının emeklilik sonrası bazı özlük haklarının korunması ve başkanlık döneminde aldığı yeşil pasaportların  başkanlık sonrası da korunması konusunda çalışmalar yürüttüklerini ve olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti.

9 Günlük seminer boyunca seminer verecek olan uzmanların konularında kamuda görev yaptıkları dönemde önemli karalara imza attıklarını ve mevzuatı ve kanunları en  iyi bilen kişiler olduklarını bu uzmanlardan yararlanılmasını istedi.

Didim Belediye  Başkanı Deniz Atabay’da sahillerimizin ve Egeye kıyı olmaktan dolayı Didim’in öneminin farkında olunduğunu söyledi ve  Didim Belediyesinin ve belediye çalışanlarının tüm mevzuat ve yasaları uygulamakla birlikte insan unsurunu da göz önüne alarak çalışmalar yürütülmesine gayret ediyoruz, ulusla arası bir organizasyonla Didim’in adını duyura biliriz ancak mahallesindeki bozuk yolunu onaramadığınız zaman ilçedeki mutsuz bir yurttaşın olmasını istemiyoruz, Didim Belediyesi olarak insan odaklı hizmet üretmeye gayret ediyoruz,” dedi.

“Sık sık değişen mevzuatı takip etmek için eğitimler ve konuyla ilgili bilgi güncellemelerini takip etmek gerekir bugün bu fırsatı değerlendirmenizi istiyorum” dedi ve konuya ilgili gösterdikleri için MHP’li meclis üyelerine ve Ak Partili Parmaksız’a bu seminere ilgi  gösterdikleri için teşekkür etti.

Seminerin ilk bölümünde Şubat ayında Sayıştay 4. Daire Başkanlığından emekli olan Abdurrahman Acar,  ilk olarak Belediye Başkanı, Meclis Üyeleri, Encümen üyeleri ile Seçilmiş Komisyon üyelerinin yetki ve sorumlulukları ve alınan kararları uygulanması ve daire amirlerinin bu kararları uygulamadaki esaslarına ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Acar 1964 yılından itibaren kanunlaşan Belediyecilik ile birlikte sık sık değişen mevzuat değişikliklerine dikkat  çekti ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeleri kanunu sonrası ilçe belediyelerinin görev tanımları ile büyükşehrin neler yapıp yapamayacağı ve yetki karmaşası durumlarında nasıl çözüm üretilmesi konuları ele alındı.

Örnek olarak ta otopark yapma işi ilkçe belediyelerinde olmasına rağmen park ücretlerini büyükşehrin alması ya da evsel atıkları ilçe belediyelerine toplatıp gelirden belediyelere  pay vermeme gibi konuların hukuki olarak çözümlenmesi gerek konular olduğunu belirtti.

Abdurrahman Acar 9 Gün sürecek seminerler boyunca 657 sayılı Devlet Memurları kanunu ve Sözleşmeli ve Taşeron işçilerin durumu ile 4734 sayılı Kamu İhale Kanun ve 5018 sayılı Kamu malını yönetim ve kontrol kanunları  ile Belediye Gelirleri ve Emlak vergisi kanunu ve Zabıtanın görev, yetkileri ile özlük hakları ve Kabahatler kanununun uygulanması konularında seminerler verecek.

 

Seminer boyunca Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinden, Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı Prof Aylin Göztaş, İletişim Becerileri ve Beden Dili ile halkla ilişkiler konusunda semire verecek.  Türükye Belediyeler Birliği Çevre Şehircilik Bakanlığı Danışmanı Abdurrahman Keleş Yapı Ruhsatları, Yapı Kontrol ve Denetimi konusunda, TBB İmar Danışmanı Ayşe Ünal İmar Kanunu ve yönetmelikler ile kıyı kanunu hakkında  seminerler verecek.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü