23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 05 Nisan 2017 16:00

DİDİMLİ ÖĞRENCİLER BİLİM PARKINI ÇOK SEVDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DİDİMLİ ÖĞRENCİLER BİLİM PARKINI ÇOK SEVDİ

Türkiye’nin ilk matematik müzesi Tales Matematik Müzesi ve Türkiye’nin ilk bilim parkı IQ Center Bilim Parkı’nı Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’ın öncülüğünde Didim’e geldi.

20 gün süresince Didim’deki okulları gezecek olan olan  Tales Matematik Müzesi ve IQ Center Bilim Merkez’i okullarda öğrencilere derslerde teorik olarak gördükleri konuların bizzat yaşayarak ve temas ederek deneysel yöntemlerle öğretiyor.

Didimli 11233 öğrenciye  ulaşmayı hedefleyen  Tales Matematik Müzesi ve önceki gün  Atatürk İlkokulu ve Didim Anadolu Lisesi’nde devam etti.

Atatürk İlkokulunda öğrencilerin öğretmenleri refakatında Leonardo Köprüsünden Dişli Çarklara, Köpüklerle Geometri deneyiminden labirent’lere dört işlemden kesir problemlerine yaklaşık 22 konu anlatıldı.

Didim Anadolu Lisesine gerçekleşen IQ Center Bilim Merkez bölümünde ise İçten Yanmalı Motor Modelinden Kuantum Fiziğine Dinamikten Van Der Graf Jeneratörüne yaklaşık olarak 50 ye yakın fen bilimlerine ait konu demolarla öğrencilere anlatıldı.

Hafta sonuna kadar Atatürk İlköğretim Okulunda kalacak olan müze Bugün Esra Karakaya Anadolu Lisesinde kalacak ve Cuma Günü Anadolu Kız Meslek Lisesine geçecek.

Önceki gün öğrencilerle birlikte müzeyi ve IQ Center Bilim Merkez’ini gezen Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay   çocuklara önümüzdeki günlerde yapılacak olan bilim parkının da müjdesini verdi. Türkiye’nin birçok yerinden Matematik Müzesini ziyaret gelen öğrenciler olduğunu doılayısıyla Didimli çğrencilerin şanslı olduğunu belirtti ve    “ayağınıza gelen bu fırsatı en iyi şekilde kullanacağınıza inanıyor sizlere güveniyorum, geleceğimizin teminatı sizlersiniz” dedi.

Öünümüğzdek Hafta Mahir Özgür Damar İlköğretim Okulunda kalacak olan Müze  18 Mayıs 2017 Perşembe günü Selçuk Özsoy ortaokulunda sona erecek.

 

 

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü