22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 06 Nisan 2017 15:23

“TEK ADAMI” EN İYİ KADINLAR BİLİR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“TEK ADAMI” EN İYİ KADINLAR BİLİR

Emek Partisi Kadın temsilcilerinden Sultan Çoban Referandumda kadınlar olarak tavırlarının Hayır oyu vermek olacağını söyledi

Emek Partisi Adına açıklama yapan Çoban; “Başını aç”, ‘Başını ört”, “Evden çıkma”, ‘Eve geç gelme”, “Gece dolaşma”, “Kız kısmı okumaz”, “Erkeklerle gezme”, “Onunla evlenemezsin”, “Erkek çocuk istiyorum”, “Maaş kartın bende dursun”, “İşe çocuğunu getirme”, ‘Çalıştığın banttan kafanı kaldırma”, “Kahkahayla gülme”, “Yüksek sesle konuşma”, “Yolda önüne bak”, “Evi ben geçindiriyorum, karan ben veririm”, “Namusumsun, benden sorulursun”...

Baba, abi, sevgili, koca, amir, şef, müdür, ustabaşı, patron, siyasi iktidar yöneticileri... Kadınların bugününe, yarınına, geleceğine karar vermeyi kendine hak gören çok “tek adam” var. Hepsi kadınların yaşam biçimi, bedeni, hayatı üzerine söz söylüyor, kural koyuyor, yargılıyor ve hüküm kesiyor.

Peki, bu “tek adamlar bu hakkı, bu gücü nereden alıyor? “Kadın-erkek eşitliği kadınların fıtratında yok” diyen; “Hamile kadın sokakta gezmesin” isteyen, kürtajı yasaklamak için yasa hazırlayan; çocukların tecavüzcüleriyle evlendirilmelerine cevaz veren, kadınlara 5 çocuk doğurmayı buyuran; kadınları ucuz emek gücü olarak patronların önüne atan, suçu, tacize uğrayan kadının giyiminde, sokağa çıkma saatinde arayan siyasal iktidardan elbette!

Şimdi de bu iktidar “Tek adam’ yönetimi daha iyi olur” diye buyuruyor ve kadınlardan 16 Nisan Referandumunda “evet” demelerini istiyor. Oysa kadınlara ne istedikleri hiç sorulmadan hazırlanan bu anayasa maddeleri, bütün yetkileri “tek adam”a verip, üstüne bir de O'nu sorgulanamaz ve yargılanamaz kılıyor!

Bu ülkede, “tek adam”ın ne anlama geldiğini en iyi kadınlar bilir. Bilirler ki ‘tek adamla kadını aşağı gören, ezen, söz hakkı tanımayan anlayış daha da güçlenir. Bilirler ki dün kadınlar karşı çıktığı için kısmen geri çekmek zorunda kaldıkları kürtaj, istismar yasaları bir gecede “tek adam”ın emri ile kolayca çıkarılabilir. Bilirler ki “tek adam rejimi” kadınlara daha çok şiddet, cinsel istismar, işsizlik, yoksulluk, ölüm ve savaş olarak döner.

Oysa bu ülkede kadınların, kaderlerinin kimsenin iki dudağı arasında olmayacağı bir düzene ihtiyacı var. Bu ülkede kadınlarla erkeklerin, “tek adam rejimi” getiren bir anayasa değişikliğine değil, eşit haklarla insanca bir yaşam sürdürmelerini güvence altına alan demokratik bir anayasaya ihtiyacı var!” dedi.

Referandum’da hayrıu diyeceklerini belirttikten sonra isteklerini de sıralayan Sultan Çoban; “ Kadınlara ve çocuklara karşı işlenen suçların cezasız kalmayacağı bir ülke için adalet sisteminin bağımsız olmasını istiyoruz. Kimsenin niyetine, düşüncesine, ideolojisine bırakılmayan bir hukuk düzeni istiyoruz. İnsanca yaşanacak ücret ve insanca çalışabilecek iş istiyoruz. Patronların cebini ve ihtiyaçlarını değil; işçilerin, kadınların ve gençlerin ihtiyaçlarını gözetecek ekonomik bir düzen istiyoruz. Kadınların ne giyeceğine, nasıl davranacağına, nasıl bir “kadın”, nasıl bir “anne”, nasıl bir “eş” olacağına kimsenin karışamayacağı bir düzen istiyoruz. Eşitliği her alanda güvence altına alacak yasal düzenlemeler yapılmasını istiyoruz. Kadınların meclisteki ve ülke siyasetindeki temsil gücünün artması için gerekli düzenlemelerin hayata geçmesini, seçim sisteminin demokratikleştirilmesini ve seçim barajının kaldırılmasını istiyoruz. OHAL ilan etme, bütçe hazırlama, kararname çıkarma, Meclisi feshetme, hatta savaş ilan etme yetkisini tek bir adamın eline teslim etmeyen; inanç, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeyen, demokratik esaslara dayalı bir halk meclisi istiyoruz. Gençler için göstermelik seçme ve seçilme hakkı değil; parasız eğitim, güvenceli iş ve gelecek, sağlıklı bir hayat ve barış içinde bir ülke istiyoruz.” Dedi ve son söz olarak ta Memleket için, ortak geleceğimiz için, “Tek Adam” yönetimine “hayır” diyoruz!” diyerek açıklamasını tamaladı.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü