24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 06 Nisan 2017 15:25

BELEDİYE MECLİSİ KOMİSYON ÜYELERİ YENİLENDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

BELEDİYE MECLİSİ KOMİSYON ÜYELERİ YENİLENDİ

Didim Belediye Meclis Nisan ayı birinci oturumunda Faaliyet raporu oylandı ve tartışmalı Denetim kurulu raporunun okunmasının ardından çıkan tartışmada kendisine söz hakkı vermeyen Meclis Başkanı Deniz  Atabay’a “burada  Başçavuşun Beygirimi konuşuyor” diyen Ak Partili Şakir Saruhan’ın sözü damgasını vurdu.  Dikkat çeken diğer bir konuda CHP’li Meclis Üyesi Hatice Gençay’ın faaliyet raporu oylamasına ret oyu vermesi dikkati çekti.

Didim Belediye meclisi  5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 20. maddesi gereğince 5 Nisan 2017 günü saat 14:00’de Belediye Başkanlığı Meclis Toplantı Salonunda   11 maddeli   gündemle toplandı. DSP’li meclis üyesi Mustafa Kıray dışında tüm üyelerin katıldığı toplantıda  Park ve Bahçeler Müdürlüğünün Belediye Serasındaki ürünlerin fazlalarının satılabilmesi için fiyatlandırma isteği gündeme 12. Madde olarak girdi.

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay toplantının açılışı yaptıktan sonra faaliyet raporunun  görüşülmesi  sırasında yasa gereği meclis başkanlığı görevini İbrahim Eray’a  verdi ve kendisi meclis sıralarına geçti.

Faaliyet Raporunun kitapçık haline getirildiği ve meclis üyelerine gönderilerek incelendiği için guruplar adına 1 er kişinin konuşması kararlaştırıldı.

İlk sözü alan MHP gurubu adına Özgür Makascıoğlu raporun geçen yıldakinin bir benzeri olduğunu, geçen sene görülen ve düzeltilmesi  kararı alınan bir çok çalışmanın yapılmadığını tespit ettiklerini ve Büyükşehir Belediyesi hizmetlerinin Didim Belediyesi tarafından yapılmış işler gibi kitapçıkta yer aldığını söyledi.

“Sosyal belediyecilik yaptığını iddia etmelerine rağmen Ak Parti ve MHP  gurubun evet oyuna rağmen, CHP gurubunun Alparslan Türkeş adını bir parka vermeyerek  samimiyetsizlik gösterdi” dedi. Ayrıca Akbük’te alt yapı sorununun hala çözümlenmemesini yol ve kaldırım çalışmalarının yazılmasına rağmen Ana caddelerde yol ve kaldırım çalışmaları yapılmamasında eleştirdi.  Bazı ihalelerin rekabet ortamına girilmeden DİBEL’e verildiğini bunun yanlış olduğunu da belirten Makascıoğlu, yapıcı eleştir yapmak isteyen MHP gurubu sözlerinin kesilmesini de eleştirdi.

Guruplar adına yapılan konuşmalardan sonra söz alan Deniz Atabay meclis sıralarından söylenenlere cevap verdi ve  eksiklikleri söylenen konuların  alt yapı ve 12 metreden geniş caddelerin  Büyükşehir Belediyesi uhdesinde olduğunu,  Akbük’teki altyapı sorunun ilettikleri Büyükşehirden fazladan vidanjör getirtilerek  sorunun giderilmesi yoluna gidildiğini söyledi.

Aydın’da 17 belediye arasında bütçesini en iyi kullanan belediye olunduğunu söyleyen  Atabay, DİBEL Aş Sermesi %100 Belediyenin olan bir şirkettir, Kuşadası ya da başka bir ilçenin şirketi değildir, elbette verilecektir diye cevapladı.

Rapor üzerinde yapılan tartışmaların ardından oylamaya geçildi. Oylamada CHP gurubu Hatice Gençay dışında 12 üye kabul oyu verirken, Ak Parti gurubunun tümü  ve MHP’den Özgür Makascıoğlu hariç 12  red oyu verdi. Özgür Makascıoğlu’nun çekimser oy kullanmasının ardından  raporun geçmemesi için gerekli olan 3/1 oranına ulaşılamadığı için rapor oy çokluğu ile kabul edilmiş  oldu.

Oylamanın ardından Deniz Atabay tekrar meclis başkanlığı görevini devraldı.

İkinci gündem olan  Belediye Kanunu’nun 25. maddesi gereği 2016 yılı Denetim Komisyon Raporu okunması maddesine geçildi.

Denetim komisyonunun  60 maddede tespit ettikleri aksaklıklara yönelik raporun okunmasının geçilmesi isteği kabul görmedi Denetim Komisyonu Başkanı olarak Hatice Gençay’ın okunmasında ısrar etti ve okuma devam etti.

Tartışmaların başlaması okumanın bitmesinden sonra başladı ve Başkan Atabay raporun kendisin eline yeni geçtiğini çok detaylı incelemediğinin anlaşıldığını, ancak;  yapılan denetimin yetkililerle görüşmeden daire amirleri ve müdürlerden bilgi ve belgelerin istenme şekli ve rapora geçen konuların bir çoğunun servislerden sorulsa daha doğru olacağını belirtti.  Raporda şube müdürleri ve amirlerin gerekli evrakları vermedikleri ya da denetim komisyonuna bilgi verilmediği iddiaların olamayacağını bunlar hakkında tutulmuş bir tutanak olup olmadığını sordu, komisyona bilgi vermeyen daire amirinin suç işlemiş olacağını belirtti ve raporda söz konu konularla ilgili olarak gerekli birimlerden tekrar kendisinin de yazılı bilgi isteyeceğini görevi suiistimal etmiş memur varsa gerekli işlemi yapacağını ve cevabı verilemeyecek bir durum olmadığını belirtti.

Söz konusu raporda bir belediye meclis üyesinin de adının geçtiği madde ile ilgili de cevap verildi ve soyadı yazılmadan isimin geçmesi aynı isimli başka birisinden bahsedilmiş olabileceği de meclis gerdi.

Deniz Atabay eleştirilerin  cevaplarken söz almak isteyen Ak Parti Meclis Üyesi Şakir Saruhan’ın yüksek sesle ve ısrarla söz hakkı  istemesine rağmen söz verilememesi üzerine Saruhan “burada başçavuşun beygirimi konuşuyor” demesi üzerine Atabay’ın  “meclis ben yönetiyorum size söz hakkı vermiyorum ve terbiyeye davet ediyorum” demesi gerginliğin yükselmesine sebep oldu.

Tartışmanın büyümemesi için Başkan Raporun okunduğunu dolayısıyla gerekli cevabın yazılı olarak verileceğini söyledi ve gündemin 3 maddesine geçildi.

Encümen üyeliği seçiminde her parti temsil ettiği oranda temsilci verdi ve 1 yıllığına encümene Sinan Ceyhan, Celalettin Erol, Salih Yarmacı ve Ali Bakay seçildi.

Açık oyla yapılan B Plan Bütçe Komisyonuna Ercan Atasoy, Vedat Ege, Maşallah Subaşı ve Özgür Makascıoğlu seçildi. İmar Komisyonuna Şakir Saruhan, Nuhali yılmaz, Erdal Baylan, Hasan Yavuz ve İbrahim Eray, Sağlık Komisyonuna İbrahim Eray, Ali Çağlar, Sevinç Karataş, Cemal Engil ve Salih Yarmacı seçildi.

Hukuk Komisyonuna Seda Sarıbaş, Vedat Ege, Salih Yarmacı, Hasan Yavuz ve Ercan Atasoy, Gençlik Spor ve Engelliler Komisyonuna Sinan Ceyhan, Ahmet Yılmaz, Erdal Baylan, Cemal Engil ve Özgür Makascıoğlu seçildi. Komisyon üyelikleri seçimlerin tümü oybirliği ile kabul edildi. Komisyon üyeleri 1 yıl görev yapacaklar.

İmar komisyondan gelen ve gündemin 9 maddesindeki Mahalle sınırları ile ilgili gündem maddesi bir sonraki oturumda görüşülsün önerisi oybirliği ile kabul edildi. 10 ve 11 maddedeki imar konuları İmar komisyonuna sevk edilirken, Park ve bahçeler müdürlüğün Kocabahçe serasındaki ihtiyaç fazlası fidanların ve üretilen sabun benzeri ürünlerin fiyatlandırılması yazısı da  Plan Bütçe komisyonuna sev edildi.

Gündem maddelerinin bitmesi üzerine Nisan ayı ikinci oturumu 7 Nisan Cuma günü saat 11’de yapılmak  üzere toplantı sona erdirildi.

.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü