17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 07 Nisan 2017 18:12

BOOKİNG.COM ENGELİNE TURİZMCİLERDEN TEPKİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

BOOKİNG.COM ENGELİNE TURİZMCİLERDEN TEPKİ

Didimli turizmciler Didim Turizm Derneği binasında bir araya geldi.  Turizm haftası ilçedeki turizmin durumu gibi konuların görüşüldüğü toplantıda gündemin ana maddesini TÜRSAB ve booking.com arasındaki dava konuşuldu.

Didimli turizmciler, Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği ve Didim Turizm Derneği; TÜRSAB tarafından açılan davada 5. Asliye Ticaret Mahkemesince alınan booking.com’a erişimin engellenmesi kararına tepki gösterdi.

Uygulamanın kötü giden rezervasyonları daha da düşüreceğine dikkat çeken turizmciler özellikle küçük otellerin etkileneceğini söylediler. Kararın geri alınmaması durumunda zararın karşılanması için gerekli süreci başlatacaklarını belirten turizmciler tarafları uzlaşmacı bir anlayışla sorunu çözmeye davet ettiler.

Toplantının ardından gazetemiz de demeç verenMedusa Butik Otel sahibi Mustafa Şentürk; “ geçtiğimiz yıl yurtdışı rezervasyonlarının yaklaşık %60’ının erişimi engellenen booking.com tarafından sağlandı, bu yıl zaten kötü giden sezona ve rezervasyon iptallerine bir de bu  kararın verilmesi turizmciye vurulan bir darbedir. Artık Dijital çağa geçmiş olan dünyada tüm rezervasyonlar internet üzerinden yapılıyor. Aynı şekilde işleyen başka sitelerde var, onlar faaliyete devam ederken, altyapısını ve güvenirliğini ispat etmiş ve müşteri tarafından da tercih edilen sitenin kapatılması garipliktir” dedi.

Şentürk; “Firmanın kamu ile ilgili bir cezai müeyyidesi varsa uygulasın ancak erişime kapatmak  hem ülkemizin prestiji açısından hem de turizmci açısından utanç verici. Bazen insanlar kapıdan gelip fiyat öğrenip, internet üzerinden rezervasyon yaptırıp, ödemesini bu site üzerinden yapmayı daha kolay buluyorlardı. Dış turist gelmeyecek, yerlide bize ulaşamayacak, durumun böyle değerlendirilmesi ve uğrayacağımız zararın karşılanması için ülkenin her tarafında davalar açılıyor, protestolar çekiliyor, kararın kaldırılması isteniyor, biz de küçük oteller olarak bu yasağın kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü