20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 07 Nisan 2017 18:14

Aşık Veysel Korosu Türkülere Doyurdu

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Aşık Veysel Korosu Türkülere Doyurdu

Didim Cemevi Aşık Veysel Korosu 6 Mayıs 2017 Perşembe günü  Didim Ticaret Odası Nurullah Kocabıyık  Kültür Merkezinde  Bahar Konserlerinin ilkini yaptı. Ticaret Odası yönetiminin aldığı  karar ile salona sandalye konulmasının yasaklanmasından dolayı  ayakta ve yerlere oturarak  izlenen konser beğenildi.

Konser öncesi bir konuşma yapan Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan, türkülerimiz bizim yaşam biçimimizi anlatıyor, eğlenince türkü söylüyoruz, üzülünce türkü söylüyoruz, Türkü söyleyenler unutulmadı ama türkü söyleyenleri susturanlar hatırlanmıyor bile” dedi.

İlhan konuşmasına “Aşık Nesimi’ler, Hallacı Mansur’ların, Pir Sultanların, Muhlis Akarsu’ların, Hasret Gültekin’lerin adı yüz yıllarca yaşayacak ama onların derisini yüzen, yakan,  asanların adlarını kimse hatırlamayacak” diyerek sürdürdü ve 10 Nisan Pazartesi günü Cemevinde yapılan ozanlarımızı  anma etkinliğini de Mahzuni Şerif’in anılacağını söyledi. Aşık Veysel korosuna emeği geçen ve geçtiğimiz ay hayatını kaybeden Veysel Yerlikaya’ı da anan Hüseyin İlhan herkesi Pazartesi günü etkinliğine davet etti.

Konser Cem Sezgin’in şefliğinde ve  Hatice Kum’un sunumuyla başladı.  Saat 20’de başlayan konserde Bağlamalarda  Ali Mete Çıplak, Arda Kaçar,  Ayfer Karslı, Ayhan Bulut, Ayşe Alper, Büşra Baksil, Cemil Durak, Elif Sütoluk, Elif Vural, Gülsüm Başar, Hilmiye Alsancak, Hüseyin Yıldızay, İdris Gümüşsuyu, Kader Beyazkaz, Önder Vural, Özgül Aydın, Rabia Yıldırım, Raşit Yılman, Şaduman Çakır, Şahzade Şahin, Zehra Demirhan görev alırken,  Ritim Sazlarda Süheyla Deniz, Mesut Özgiresun, Menderes Soydemir ve Ud’da  Ersin Koçbaş ile Akordeon’da Tarık Kurali sahne aldı.  Ücretsiz olan  konserde 35 korist Anadolu’nun çeşitli yörelerinden 13  türkünün seslendirdi

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü