19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 10 Nisan 2017 16:36

SEÇMENLER İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

SEÇMENLER İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Cumhuriyet Halk Partisi ilçe örgütü sandık başkanları ve müşahitlere sandık başı kuralları eğitimi vermeye devam ediyor. Fısıltı gazetesi ile birlikte yayılan  ve yalnızca hayır yazan kısma tercih mührü vurulursa geçersiz olacağı söylentilerine de açıklık getirildi. Partide yapılan eğitimlerde tercih mührünü kahverengi alanda herhangi bir yere basılması oyun geçerliliğini yitirtmiyor, yalnızca küçük  de olsa beyaz kısma geçerse  yapılan tercihin geçersiz olacağının vurgusu bir kez daha yapıldı.

Didim’de  konu ile ilgili eğitimler sürerken CHP Aydın İl Başkanlığından da konuyla ilgili açıklama yapıldı. Bayram İnci imzasıyla yapılan açıklamada “Sosyal medyada referandumda oy kullanırken “TERCİH” mührünün nereye basılması gerektiğiyle ilgili gerçeği yansıtmayan paylaşımlar yer almaktadır.

“TERCİH” mührünün “HAYIR” yazısı üzerine basılması durumunda oyun geçersiz sayılacağı yönündeki söylemler gerçeği yansıtmamaktadır. Yurttaşlarımız gönül rahatlığıyla kahverengi alanın içerisinde istediği yere “TERCİH” mührünü basarak oylarını kullanabilirler.

“TERCİH” mührü hem kahverengi hem de beyaz alan üzerinde yer alırsa, kullanılan oy “geçersiz” olacaktır” denildi.

Cumhuriyet Halk Partisinde verilen eğitimlerde

Sosyal medyada ve internet  gruplarında “Oyunuzu kullanırken lütfen dikkat ediniz ve çevrenizdeki dostlarınızı da uyarınız. Örnek pusulalarda görüldüğü gibi ‘Tercih’ mührünü pusuladaki ‘Hayır’ yazısının üzerine değil… ‘Hayır’ yazısının altındaki boşluğa net okunabilecek şekilde basınız” ifadelerinin yer aldığı bir görsel dolaşıma girdi. Tercih mührünün “Hayır” kelimesinin üzerine gelmesi halinde oyun geçersiz sayılacağı iddia edildi.

Ancak iddia doğru değil. Referandumda kullanılan oyların hangilerinin geçersiz sayılacağı ile ilgili Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 14 Şubat’ta bir genelge yayımladı. “Anayasa Değişikliği Halkoylamasında Sandık Kurullarının Oluşumu, Görev ve Yetkilerini Gösterir 135/1 Sayılı Genelge”nin “Geçerli Olmayan Oy Pusulaları” başlıklı 43. maddesinde hangi durumlarda oyun geçersiz sayılacağı belirtildi. Genelgede oyun geçersiz sayılması ile ilgili haller arasında “Tercih” mührünün yazının üstüne gelmesiyle ilgili bir ifade bulunmuyor.

Genelgede sayılan oyun geçersiz olmasına neden olabilecek haller şöyle:

a) Sandık kurulunca verilen ve o seçim için düzenlenmiş biçim ve renkte olmayan,

b) Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunmayan,

c) Arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan,

d) Hiçbir yerine “TERCİH” mührü basılmamış olan,

e) Birleşik oy pusulasında EVET – HAYIR şeklinde ayrılan alanlardan (beyaz veya

kahverengi bölümlerden) birden fazlasına “TERCİH” mührü basılmış olan,

f) Birden fazla alana taşmış “TERCİH” mühürlü birleşik oy pusulaları,

g) Bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılmış veya koparılmış olan,

h) Üzerine “TERCİH” mührü dışında veya “TERCİH” mührü yerine herhangi bir özel işaret, herhangi bir isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılmış olan,

i) Üzerinde yer alan bölümleri belirgin bir şekilde ve özel olarak karalanmış, çizilmiş veya işaretlenmiş olan,

 

j) Üzerinde yer alan matbu yazıların ve şekillerin dışında yazılar veya harfler veya sayılar yazılmış veya şekiller çizilmiş olan birleşik oy pusulaları geçerli değildir. Yani “Tercih” mührünün “Hayır” yazısının üzerine gelmesi halinde oy geçersiz sayılmıyor. Denildi yalnızca sandıklara sahip çıkılması ve oy sayma işlemi sırasında mutlaka sandık kurulun başında bulunulması ive sonuçların en kısa sürede eğerm mümkünse cep telefolu ile sandık numarası ve tasnif edilmiş sayının görüldüğü yerin resminin çekilmesi ve partinin  seçim işleri sorumlusuna bildirilmesi istendi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü