22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 10 Nisan 2017 16:38

DEPREM ÖLDÜRMEZ BİNA ÖLDÜRÜR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(2 oy)

DEPREM ÖLDÜRMEZ BİNA ÖLDÜRÜR

Kuru;  “Zemin İyileştirmeleri Düzgün Yaparsak Depremi “0” Zararla Atlatırız”

Son haftalarda Ege denizinde yaşanan ve Didim’de de depremlerin hissedilmesi ile önemli hale gelen Bina imalatlarından önce Jeoloji Mühendisliğinin geldiği nokta ve uygulamalarla ilgili bir  Panel gerçekleşti.

Efeler Belediyesinin düzenlediği Deprem, Zemin problemleri ve Zemin iyileştirme yöntemleri ile ilgili bir panel yapıldı. İnşaat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri odası ile Jeofizik Mühendisleri odasının Efeler Belediyesi ile birlikte düzenlediği panele konularının uzmanı bilim insanları da katıldı.

Yaklaşık 220 meslek mensubu ile E Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakçam, Jeofizik Mühendisleri Aydın İl temsilcisi Necdet Evlimoğlu, Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın Temsilcisi  Hasan Kuru,  Efeler Belediyesi Fen İşleri ve İmar işleri müdürlüğü elemanları ile Çevre ve Şehircilik il müdürlüğü, DSİ, ve Valilik Yatırım İzleme Müdürlüğü personeli ve serbest çalışan jeologların katıldığı panel  Muhasebeciler Odası Toplantı salonunda yapıldı.

Panele ODTÜ’den Prof. Dr. Bahadır Bakır, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nihat Sinan Işık, İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ferhat Özçep ve ADÜ’den Doç Dr.ç Selman Sağlam katıldı.

Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın Temsilcisi  Hasan Kuru gazetemize yaptığı açıklamada Efeler Belediyesinde başlatılan ve tüm belediyelerin izlemesi ve uygulaması gereken zemin iyileştirmeleri konusunda birim oluşturulması gerektiği söyledi.

Panel le ilgili olarak ta bilgiler veren Kuru; “Zemin İyileştirme yöntemleri ve Zeminin durumuna Göre uygulanacak yönetimle ilgili  meslek mensuplarına pratik bilgiler konusunda uzman hocalarımız tarafından bizlere aktarıldı.  Aydın Bölgesinde Didim’in de içinde olduğu sıkıntılı zeminlerde zeminin iyileştirilmesi uygulamalarının inşaat başlamadan denetlenmesi konusunda  Efeler Belediyesi’nin uygulamaları diğer belediyeler tarafından izlenmeli, Sıkıntılı bölge olan  Didim’de Yapı Güvenliği ve zeminin stabil hale getirilmesi ve daha sonra yapılaşmaya açılması gereken alanlar konusunda hassas davranılması gerekeli   Efeler Belediyesinin çalışmalarının tüm belediyeler tarafından izlenmesini istiyorum, halen bir çok  il de ve ilçede zemin analizi istenmesine rağmen zemin iyileştirme konusunda mevzuattan kaynaklı bazı eksiklikler ve uygulamada denetimin yapılamaması konusu sıkıntılı bir konu, biliyoruz ki tüm ülke gibi Didim’de deprem riskini aynı oranda  taşıyor, dikkat etmemiz gereken şey jeolojik etütleri ve zemin iyileştirme çalışmaları dikkatli ve özenli yapılırsa depremi sıfır zararla atlatabiliriz. “ dedi.

 

Jeoloji Mühendisi Hasan Kuru; " Didim göç alan, sürekli büyüyen ve kalabalıklaşan bir kent. Tüm bunlar daha fazla insan, daha fazla iş yeri ve konut demektir. Son yıllarda yaşanan konut artışından dolayı merkezdeki mahallelerimizde boş parsel bulunmamaktadır. Yeni yapılan konutlar genellikle kentimizin boş alanı olan bölgelerinde yoğunluk göstermektedir. Kentimizin   yer altı su seviyesi yüzeye yakındır. Bu zemin koşulları, oturma problemi, deprem esnasında ise sıvılaşma problemlerine sebebiyet verebilmektedir 'Deprem öldürmez bina öldürür' diye bir gerçek var” hatırlatması da yaptı.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü