23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 18 Nisan 2017 17:03

“BU REFERANDUM ŞAİBELİDİR! İPTAL EDİLMELİDİR!”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

“BU REFERANDUM ŞAİBELİDİR! İPTAL EDİLMELİDİR!”

Emek Partisi Didim İlçe Örgütü adına bir basın bildirisi yayınlayan ilçe örgütü Başkanı Kazım Temiz “Bu Referandum Şaibelidir! İptal Edilmelidir!” dedi.

Temiz yayınladığı basın bildirisinde Seçim Kanunu’nun 98. maddesinde ‘üzerlerinde mühür bulunmayan zarflar geçersizdir"; 101. maddesinde "mühür bulunmayan oy pusulaları geçersizdir” deniliyor. YSK, yine 2 ay önce 15 Şubat 2017’de yayınlanan kararnamesinin 44. maddesinde “mühürsüz zarf ve pusulası geçersizdir” yazdığı ve bu kanunun uygulanması gerektiğine atıf yaparak “Bu Referandum Şaibelidir! İptal Edilmelidir!” görüşünü savundu.

Emep İlçe Başkanı Temiz ; “

Yurtdışı Seçim Kurulu, yurtdışında oy kullanılan 472 nolu sandıkta bazı zarfların arka yüzünde mühür olmaması sebebiyle, oy zarflarının açılmadan geçersiz kılınmasına karar vermişti.

Sayım yapılırken YSK, AKP’nin talebi üzerine, yasalara ve kendi kararnamesine aykırı biçimde "mühürsüz zarf ve pusulalar geçerlidir" kararı aldı. Bu durumda, sonucu belirleyecek yaklaşık 1,5 milyon oy var.

Tek adam rejimi budur: Yasalar, hukuk rafa kaldırılır; tek adam ne isterse o olur. YSK’nın aldığı karar da bunun bir göstergesidir. Bu karar hukuk dışıdır, AKP’nin emri ile alınmıştır. Sonuçlar hilelidir, milyonlarca oy şaibe altındadır, referandum iptal edilmelidir.

HALK TEK ADAM REJİMİNE KARŞI ÇIKTI

1 Kasım seçimlerinde toplam %61,4 oy olan AKP-MHP koalisyonu; halkın yarısının HAYIR oyları ile karşı karşıya kalmıştır. Halkımız, getirilmek istenen rejimle derinleşecek yoksulluğa, işsizliğe, baskı ve sömürüye, içeride ve dışarıda savaş politikalarına HAYIR demiştir.

Şimdi AKP, küçük bir oy farkı ile referandumu kazandığını iddia edip, "atı alan Üsküdar’ı geçti” deyip, halkın yarısının karşı olduğu bir Anayasayı topluma dayatmak istiyor. Oysa Anayasalar, yüzde 50 ile değil toplumun büyük çoğunluğu tarafından onaylanırsa ancak anlamlı ve meşrudur. 80 milyonluk bir ülkenin akıbetinin böylesine şaibeli bir referandum sonucuna göre belirlenmesi mümkün değildir.

Bu dayatma ve hileye karşı referandumun iptali için tepki gösterme, hakkımızı arama ve ortak mücadele zamanıdır.” Dedi.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü