20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 18 Nisan 2017 17:05

VEG FEST’E SON RÜTUŞLAR ATILIYOR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

VEG FEST’E SON RÜTUŞLAR ATILIYOR

Didim VegFest çalışmaları devam ederken festival alanı ile ilgili düzenlemelerde de tasarlanan festival sokağı bitirilmek üzere, katılımcılarla ilgili son gelişmelerinde olduğu festivalin sokağında Didimli ev kadınlarına tahsis edilecek olan stantların imalatı da tamamlandı.

Modüler mobilya olarak hazır hale getirilen tezgahların yerleştirilmesine hafta içinde başlanacak.

Sanatçı Zeynep Casalini’nin konserinin de verileceği alanda katılacak atölyelere de yeni destekler gelmeye başladı.

Festival sokağında Didimli üreticiler ve  Didimli şeflerin ve işyerlerinin kendileri adına açacakları standlarda Vegan Vejetaryen ürünler pazarlamalarına izin verilecek ve diğer taraftan bir çok ulusal ve uluslararası mutfaklardan da atölyeler sunum yapacak. Bunlardan bazılar şöyle.

TVD'den Sevda Sarp 29 Nisan Cumartesi günü vegan tatlı atölyesi ile Didim Vegfest'te;
Atölyesinde bizlere nohutlu vegan muffin, Çikolatalı mousse, Vegan brownie, Unsuz yulaflı kurabiyeler yapacak.

Meksika'dan Vegan Lezzetler Didim VegFest'te renk katacak.
Meksika usulü vegan sosisler,
vegan tacos'lar ve çok daha fazlası. Meksikalı kadın şef Blanca Bolanos atölyesi ile festivalde olacak.

Veg&Nature Vegan ve Vejetaryenler Derneği yayın organı Veg&Nature Dergisi'de Didim Vegfest'te
Türkiye'nin ilk vegan, hayvan özgürlüğü ve sürdürülebilir yaşam dergisi.
Vegan ve Vejetaryenler Derneği standında dergiden edinebilir eski sayılarını bulabilirsiniz..
Dergiye yazı, çeviri veya farklı projelerle katkıda bulunmak isteyenler DidimVegfest'e stantta   başvurabilecekler.

Güvenle tüketebilmek  için V-LABEL , Didim Vegfest'te

Festivaldeki Vegan ve Vejetaryenler Derneği standımızda derneğin  temsilciliğini yapmış olduğu ve üyesi olduğu  Avrupa Vejetaryenler Birliği(EVU)'nun V-Label Vegan üretim sertifikası hakkında bilgi alınabilecek. İşleyiş süreci, denetimler ve analizlerin nasıl yapıldığını, Türkiye'de v-label almış ürün ve firma bilgilerini öğrenilebilinecek. V-label vegan etiketli bazı ulusal ve uluslararası firmalarda festivalde olacak.

Çocuklara yönelik olarak ta 4 - 14 yaş Çocuk Yogası etkinliği Didim Vegfeste
29 ve 30 Nisan'da   Çocuklara yoğa yaptıracak olan bir yoga eğitmeni de Didim Vegfest'e katılıyor. Haydi çocuklar nefes almaya, dikkatimizi nefesimize vererek durmaya, an da kalmaya, sakinleşmeye, dinlenmeye, yavaşlamaya, esnek zinde ve güçlü olmaya, dengeli ve birlikte uyumlu olmaya, tüm endişeleri konsantrasyon ve odaklanma ile yok etmeye, beden zihin ve ruhu dinlendirerek birlikteliği benimseyerek neşe mutlulukla oynamaya, şu ana kadar katıldığınız tüm etkinliklerin tersini yapmaya, hedefsiz rakipsiz yarışmadan oynamaya, farklı olduğumuzu herkesin farklı olduğunu fark etmeye ve kabul etmeye “ sloganıyla festivalde olacak olan eğitmen Çocuk yoga’sı ile ilgili olarak Ebeveynlere şu bilgileri verdi.  Çocuklara dış dünyayı öğretiyoruz peki ya iç dünyaları ! Yoga ile Güvenli, güçlü, esnek, dengeli, sakin, dingin, huzurlu, sevgi dolu ve özgür olduklarının farkına varmalarına yardımcı oluyor ilgileri yönünde oyunumuza devam ediyoruz. Nefes beden zihin ile oynuyoruz, değişmeyi değişime ayak uydurmayı uyum sağlamayı beden ve zihinlerinde değiştiremeyeceklerine inandıklarını kabul etmelerini, oldukları kadarı ile mutlu olmalarını, duyguları kontrol edebilmeyi her an da tatmin olabilmeyi olumlu ve pozitif düşünce de kalmayı oynuyoruz, Her çocuk tektir farklıdır kendine özgü ve sevgi doludur ama yaş aldıkça aynılık benzerlik başlar, yoga ve oyun ile bunun üstesinden gelmeyi benimsiyorlar farklılıkları ile teklik özlük ve özgürlükleri ile nefes, denge, gevşeme oyunları eşli oyunlarla yoga ve meditasyon sonrasında masal, hikaye, müzik ile birlikte şarkı söyleyerek mandala yapıyoruz. Atölye yaş gruplarına göre düzenlenecektir. Katılım 14 çocuk ile sınırlı olacak” denildi.

Hayvan Hakları ile ilgili olarak; Çocuklar için Türcülük ve Hayvan Hakları Atölyeleri Didim Vegfest'te.
8-12 yaş aralığındaki çocuklara uygun olarak hazırlanmış bir çalışma atölyelerinde, türcülüğün altında yatan sebepleri, oyun, tartışma ve ortak öğrenme modelleri ile çocuklara fark ettirmeye ve bu sebepler üzerine düşünmelerini sağlamaya çabalayan. Çocukların hayvanlarla daha eşitlikçi bir ilişki kurmalarına, yetişkinlik dönemlerinde de hayvanların haklarını gözeten bireyler olmalarına katkı sağlamayı hedefleyen bir atölye çalışması yapılacak.

Didim’deki Sosk Hayvanları ile ilgli oluşumların dikkat çekeceği  bir çok çalışmada festivale katılacak.

Bunlardan, İstanbul Hayvan Hakları Komisyonu DidimVegfest'te

İstanbul Hayvan Hakları Komisyonu , Meclis gündemine her an tekrar gelme ihtimali olan Hayvanları Koruma Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı hakkında bilgi verecek ve önerilerini paylaşacaklar,

En sık karşılaşılan hayvan hakkı ihlalleri, ihlallere ilişkin yaptırımlar ve başvuru yöntemleri konusunda bilgi verecekler,

İhlallere ilişkin başvurularda kullanılacak dilekçe örnekleri sunacaklar.

Son olarak insanların kafasında soru işareti yaratan konuları netleştirmek için soruları yanıtlayacaklar

Yine Hayvan Hakkı örgütlenmelerinden  HAD-Hayvanlara Adalet Platformu'da DidimVegfest'e katılacak.

Miletos(Milet) ile Didyma(Didim) Apollon Tapınağı arasında uzanan Kutsal Yol dini törenler için kullanılmış. Milet antik kentinden başlayan yol Akköy üzerinden devam ederek festivali yapılacak sokakta Apollon Tapınağı'nda son bulur. Geçmişi M.Ö. 6 yy. kadar uzanan 17 km'.lik taş döşeli tarihi yolda yürüyüşler yapabilecek.

 

Son gün; Yeşil ve mavinin kucaklaştığı Didim'in yerel otlarıyla bezenmiş yepyeni vegan tatları kaçırmayın! , Didim Tavşanburnu Orman Kampı'nda, festivalin 2.günü, vegan kahvaltı düzenlenecek.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü