18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 19 Nisan 2017 15:20

Didim Demokrasi Platformu Referandum Sonucuna Hayır Dedi

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didim Demokrasi Platformu  Referandum Sonucuna Hayır Dedi

Didim Demokrasi Platformu önceki gün Didim Cumhuriyet Meydanında bir araya gelerek 16 Nisan günü yapılan Anayasa değişikliği referandumun sonrası yaşananların hukuka aykırı olduğunu savunarak kararımız hayır, hayır kazandı açıklaması yaptılar.

Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen Didimliler ilk önce Didim CHP ilçe başkanı Gökmen Karataş bir konuşma yaptı. Karataş açıklamasında  “ Biz haksızlığa hayır dedik.    Biz eşitsizliğe hayır dedik.  Biz yalnızlığa hayır dedik. Biz işsizliğe hayır dedik. Biz yoksulluğa hayır dedik. Biz tek adama hayır dedik ve biz diyoruz ki YSK ve muktedirler  tarafından oylarımızın ve geleceğimizin çalınmasına izin vermeyeceğiz. Sandıkta kazandığımız seçimi, YSK’nın  bozmasına hayır diyeceğiz.

YSK bizim aklımızla alay eder gibi açıklamaları ve kararlarıyla seçim sonucunun meşruiyetinin kaybolmasına sebep olmuştur.  Mühürsüz zarf ve oy pusulalarının geçerli sayılması skandaldır. Fazladan basılan oy pusulaları ve zarflar nerededir? Bunun gibi bir sürü sorunun cevaplanamadığı bir seçim meşruiyetini yitirmiştir.

Halkımıza öncelikle gösterdiği sağduyudan ve duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyoruz. Didimli yurttaşlarımız %72 gibi bir oranla hayır diyerek gerekli mesajı gerekli yerlere vermişlerdir.” Dedi

Ardından Didim Haziran Meclis adına Emekli Öğretmen Haydar Pınarbaşı bir açıklama yaptı.

Pınarbaşı; “Anayasaların toplumsal mutabakat  kurumu olduğunu dolayısıyla %50 gibi bir oranla istenilen mutabakatın sağlanamayacağını belirtti ve katılımcıların bu duyarlılıkla oylarına ve ülkelerine sahip çıkmalarını istedi.

Yaklaşık 3 aydır Hayır pankartı arkasında taleplerini dile getirdiklerini de belirten Pınarbaşı “bu çabalarımız, sokak sokak sergilediğimiz dayanışma örneğini kimse çalamaz, bu referanduma bulaşan şaibelerden dolayı yok hükmündedir.

Oylama sonuçlarının iyi değerlendirilmesi ve toplumun tümünü kucaklayacak, demokratik hak ve özgürlüklerin daha geniş olduğu, başkanlığı istemeyen en az %50’lik bir kesimin olduğunu görerek değerlendirilmesi gerektiğin” belirtti.

İTİRAZ DİLEKÇELERİ SAAT GEÇTİĞİ İDDİASIYLA KABUL EDİLMEDİ

Cumhuriyet Meydanına katılanlardan ve Didim Adliyesine dilekçe verme çağrısı yapan Didim Demokrasi Platformu bileşenleri Adliye’de saat 15.00 kadar süre verilen YSK kararlarının yeniden gözden geçirilmesi ve referandumun geçersiz sayılmasını istedikleri dilekçelerinin işleri ağrıdan alan memurlar  dolayısıyla  veremediklerini halbuki son kabul saati olan saat 15’de kuyrukta bulunanların dilekçelerinin kabul edilmesi gerektiği belirterek bu uygulamaya da itiraz ettiler, önce  adliye dahi sokulmadıklarını, daha sonra dilekçelerinin topluca kabul edilmesinin ardından kimlik fotokopisi olmadığı gerekçesiyle tekrar iade edildiğini,  bu işlemler sürerken de saatin bittiği savıyla kabul edilmeyen halen ellerinde 100 kadar dilekçe bulunduğun belirten Didimliler bu dilekçelerinin kabul edilmesi için ısrarcı olacaklarını ve Adliyedeki kamera kayıtlarında tespit edilenlerin dilekçelerinin alınmasını istediler.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü