20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 21 Nisan 2017 14:46

DUMLUPINAR ŞEHİDİ MUSTAFA ÖZSOY PARKI AÇILDI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DUMLUPINAR ŞEHİDİ  MUSTAFA ÖZSOY PARKI AÇILDI

Bundan tam 54 yıl önce Çanakkale boğazının Nara burnu açıklarında bir kaza yüreklerimizi kanattı. Dumlupınar Denizaltısı tatbikattan gelirken İsveç bandıralı Naboland gemisi ile çarpışarak boğazın karanlık sularına gömüldü.

Denizaltıda bulunan 86 denizcimizden 81’i karanlık ve soğuk sularda şehit oldu.

Deniz Kuvvetleri tarihindeki acı sayfalardan bir olan Dumlupınar Deniz Altısı faciasında şehit olan  ve şehit listesine o zaman Yenihisar’ın (Didim) idari olarak Söke’ye bağlı olmasından dolayı  Sökeli olarak geçen Denizci Mustafa Özsoy 54 yıl sonra unutulmadı ve Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma Derneği tarafından Belediyeye verilen bir teklifle Didim’de bir parka adının verilmesi kararlaştırıldı.

Didim Belediyesinin 10 Şubat 2015 günü aldığı meclis kararının ardından zamanı Dernek Başkanı Muharrem Bilgin bu kararı sevinçle paylaşmış ve hemşerilerine müjde vermiş ve Köyümüz halkından Küçük Sinap dayının oğlu Çanakkale ‘de askerliğini yaparken (4 Nisan 1953) Çanakkale Boğazı’nda batan Dumlupınar  Deniz Altısından şehit olan  Mustafa Özsoy’u bir kez daha saygıyla anıyoruz” demişti.

İşte o gün Alınan kararla yürütülen çalışmalar Çarıkçı ailesinin kendilerine ait araziyi park yapımı için belediyeye bağışlayınca yapımına başlanan park 21 Nisan 2017 günü yapılan törenle açıldı

Saygı duruşu İstiklal Marşının söylenmesinin ardından yapılan açılış törenine çok sayıda Didimli katıldı, Didim Rumeli Kültür Derneği Başkanı Gülay Zübeyde Yalçın, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ve Didim Garnizon Komutanı albay Çetin Gülseven’in yaptığı konuşmaların ardından açıldı.

Zübeyde Yalçın, köylüleri  Mustafa Özsoy adının bu parkta yaşatılması için çaba gösteren herkese teşekkür etimti ve mübadil torunları olarak geçmişlerini unutmadıklarını, bu parkın yapılmasına emeği geçenlere ve Parkın arsasını tahsis edenlere teşekkür etti.

Belediye Başkanı Deniz Atabay’da insanların yaşadıkları ülkenin topraklarına sahip çıkmak için canlarını feda ettiklerini  ve acılarının ailelerde hiç bitmediğini belirtirken, “yurt savunmasında şehit olan herkesi saygıyla anıyorum . Farklı illerden gelinse de yaşadığımız Didim’e sahip çıkmak zorundayız, ben Didim’e sonradan gelenlerden olsam da Didim’i seviyorum ve hizmet etmekten guru duyuyorum” dedi.

Didim Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, kendisi de denizci olması sebebiyle Dumlupınar denizaltısının Çanakkale boğazında yaşadığı kazanın Türk Denizcilik tarihinin önemli bir sayfası olduğundan bahsetti ve şehitlerden birsisin Didimli olduğunu geç öğrendiği için üzgün olduğunu anlattı ve Çanakkale boğazında deniz kuvvetlerinin verdiği kahramanca direnişin herkesin bildiğini ve sehitleri hürmetle andığını söyledi.

Denizcilik jargonunda  kaptanın  jurnal defterine  geçilen bölgeleri not ederken    fenerleri ve koyları geçtik yazarken, Çanakkale’ye gelen gemilerin Çanakkale’de mevzi aldık, Çanakkale’den çıktık terimleri ile  bugün bile Çanakkale geçildi denilmediğini, tarihi öneminden dolayı çÇanakkale2nin geçilmesinin kellime haznesinden bile çıkarıldığını söyledi.

Askeri kaynaklarda belirtilen haliyle kazanın oluş şeklini de anlatan Albay Gülseven, Dumlupınar Denizaltısında yaşanan ve 81 askerin 3 gün boyunca  verdikleri mücadele sonunda kendilerinin ölüme şehadete yavaş yavaş ve bilerek gittiklerini, son telefon konuşmasında denizaltına kalanların bilerek şehit olduklarını ve kendilerine umut kesildiği bilgisi verildikten sonra bile “VATAN SAĞOLSUN” diyerek, Türk askerinin fedakarlığını bir kez daha gösterdiğini söyledi ve denizaltında yasaklanan sigara içmenin  umut kesildiğini bildirilmesinden sonra askerlerin “Bir Ataş Ver Cigaramı Yakayım” türküsüyle anıldığını söyledi.

Albay Gülseven  Didimli Şehit Mustafa Özsoy’un adının yaşatılması için ailesinin ve Didimlilerin gösterdikleri  çabaya da teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Şehit Mustafa Özsoy’un yakınları ve  yaşlı Yoran köylüleriyle birlikte parkın kurdelesi, Dumlupınar Denizaltısı şehitleriyle birlikte hatırlanan “ Ah Bir Ataş Ver Cigaramı Yakayım” türküsü eşliğinde kesildi.^

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü