19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 22 Nisan 2017 16:55

ÇOCUK BAYRAMINDA ÇOCUKLAR KUKLA İLE EĞLENDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

ÇOCUK BAYRAMINDA ÇOCUKLAR KUKLA İLE EĞLENDİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Kültür Bakanlığı ve  Didim Belediyesi ortaklaşa düzenlediği kukla şenliği  üç gün süresince ücretsiz olarak yapıldı.

21 Mayıs Cuma günü saat 20.00'de  Gazi İlkokulu bahçesinde bulunan Mehmet Fahri Çıraoğlu Çok Amaçlı salonunda  başlayan şenlik Cumartesi ve Pazar günü de devam etti.

Usta Kuklacı Hadi Poyrazoğlu'nun torunu Şafak Poyrazoğlu'nun Dans eden kuklalar gösterisi ve Didim Belediyesi Kukla Kursu yönetmeni Ertaç Özden'in öğrencilerinin hazırladığı Tomurcuk Çocuk Kukla Show ve 17. Direklerarası Seyirci ödülleri olan Çocuk Oyunları Yapım ödüllü Turunç’un Bahçesi isimli  müzikli Kukla tiyatrosu damgasını vurdu.

23 Nisan boyunca düzenlenen eğlencelerden olan Kukla gösterileri Didim’de Beleidyesnin Kukla Kurslarındaki öğrencilerinde katılacağı bir şenlik haline geldi.

3 ay Halk Eğitim Merkezinde ardından da halen  Didim Belediyesi bünyesinde sürdürülen kurslar ile geleneksel hale getirilmesi planlanıyor.

İlk gün Mehmet Fahri Çıraoğlu Çok Amaçlı salonunda  yapılan gösteriye Didim Belediyesi  Kukla kursiyerleri 9 kokla ile sahne alırken, geleneksel kukla sanatının duayenlerinden Hadi Poyrazoğlu’nun torunu Şafak Poyrazoğlu’nun gurubu da dans eden kuklalar gösterisi yaptı. Kukla gösterisi sonunda bir de illüzyonist  sahne aldı.  Didim Belediyesi Kültür Müdürü Naşit Oskay’ında izlediği gösteride Şafak Poyrazoğlu’na Didim Belediyesi adına bir de plaket verildi.

Cumartesi günü saat 13’te sahneye çıkan Didim Belediyesi Kukla kursiyerlerinin kendilerinin hazırladığı kuklalarla birlikte uyarlamasını ve Yönetmenliğini Ertaç Özden’in yaptığı,  Gül Özden, Sertan Keskin ve Ertaç Özden'in oynatıcılığında  kukla Show çocuklara eğlenceli saatler geçirttiler.

 

Pazar günü yine aynı salonda yapılan  17. Direklerarası Çocuk Oyunları Yapım ödüllünün sahibi  Bihter Gülgeç Saka'nın yazdığı Yönetmenliğini Emre Sakanın  yaptığı ve Uzman Psikolog Özlem Mumcu’nun Danışman olarak temasını hazırladığı ‘Turunç'un Arka Bahçesi’ isimli kuklalı çocuk tiyatrosu sahnelendi. Gülgeç Kukla Tiyatro organizasyonunun hazırladığı ‘’ Bir Çocuk Masalı Turunç’un Bahçesi’’ isimli oyun çocukların özgüven kazanmaları, yeteneklerini keşfedebilmeleri ve üretebiliyor olmaları üzerine tasarlanmış. Oyun her çocuğun eşsiz birer yetenek olduğunu anlatılırken, dostluk, dürüstlük, hayal kurma temalarını işledi. Gerçek olanla hayal olanı ayırmanın üstünde duran, çocukların günümüzde çok sık rastlanan ‘’can sıkıntısı’’ problemini ‘’oyun oynamaya”  ‘’üretime’’ dönüştürmenin yollarını gösterirken, çocukları kendi potansiyeline merak duymaya teşvik eden oyunun konusu kardeş olan Toprak’la İnci’nin evlerinde canları sıkılmaktadır. İnci ve sınıf arkadaşı olan Efe’nin masal yazma ödevini hep birlikte yapmaya karar vermelerini ve kukla kursuna giden Toprak’ın konuyla ilgili harika bir fikrinin heyecanlı, eğlenceli bir hale dönüşmesini  ve birden kendilerini yazdıkları masalın içinde bulmalarını konu ediniyordu.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü