19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 24 Nisan 2017 14:51

4 FARKLI 23 NİSAN TÖRENİ KIZDIRDI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

4 FARKLI 23 NİSAN TÖRENİ KIZDIRDI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Didim’de ilçe merkezinde ve Akbük mahallesi ile okullarda ve Orman Kampında farklı yerlerde kutlandı.

İlk tören Didim Cumhuriyet Meydanında saat 8,54’te yapılan Milli Eğitim Müdürlüğün çelenginin Ata’ya sunulduğu ve resmi törendi. Tören’in sessiz sedasız  yapılmasına vatandaşların tepki gösterilmesine rağmen alandan uzaklaşan resmi kurum temsilcilerinin ardından  ikinci tören yapıldı.

Saat 09,00’da CHP, VP, ADD, CKD ve Gaziler Derneği’nin  ayrıca çelenk koyduğu törenlerin ardından Didim İlçe Merkezindeki 2 tören katılanların marşlar söyleyerek alanda kalmalarının ardından sona erdi.

İlkokullarda yapılan törenler devam ederken, Akbük ‘de resmi törenler başladı. Törenlere Didim Kaymakamı İskender Yönden, İlçe Garnizon Komutanı Albay Çetin Gülseven, Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Dede, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Gürkan Kabakçı, İlçe Emniyet Müdürü Serkan Demircioğlu’de katıldı.

Törende Milli Eğitim Müdürü Emrah Turgut bir konuşma yaptı . Turgut konuşmasında; “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM’nin açılışından 4 yıl sonra yılında bayram olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1929 yılında da bayram Ataürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir” dedi. Müdür Turgut; “daha sonra, dünya çocuklarına armağan edilmiştir. Ben bu ülkede yaşayan bir birey olarak geçmişimle gurur duyuyorum” dediği konuşmasının ardından protokolün ve öğrencilerin her şeye rağmen katıldığı törenler devam ederken, Turizm haftası sebebiyle balık ekmek dağıtımının etkinliği başlaması sebebiyle seyircisiz ve resmi protokol ile  duyarlı birkaç veli ve Didimlinin dışında boş alanda yapıldı.

Turizm Haftası nedeniyle Didim Akbük Limanında Su Ürünleri Kooperatifinin düzenlediği balık ikramında vatandaşlara ekmek arası balık ikram edildi.

Vatandaşların resmi, törenlerde yapılan bu düzenlemelerin ve yapılan uygulamalarına gösterdiği tepkiler zaman zaman yüksek sele dile getirildi. Bazı veliler çocukların 23 Nisan heyecanını hep bir arada ve şenlikle yapılmasının özlenen Cumhuriyet coşkusuna gölge düşürdüğü ifade edildi.

 

Hava muhalefeti gibi bir savunmanın arkasına sığınılmaması gerektiği ve gerekirse kapalı spor salonuna alınıp salonda çocukların coşkuyla milli birlik duygusunu yaşayıp  ve Atatürk’e saygısını göstermesi gerektiğini ifade eden bazı veliler, “Türkiye büyük Millet Meclisinin kuruluşu yıldönümü sanki bilerek ve isteyerek silik törenler haline getirildi, Geçen senelerde tüm alanı dolduran ve büyük  heyecanlı 23 Nisan Bayramları unutuldu, geçen sen ile bu sene arasında ne değişti de bu kadar heyecansız ve sönük yaptılar” tepkisini gösterdi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü