18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 25 Nisan 2017 15:33

Mübadil Lezzetler Kitabı Hazır

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Mübadil Lezzetler Kitabı Hazır

Didim Belediyesi, Turad ve Türkiye Vegan Derneği ile ortaklaşa hazırlanan Mübadil Lezzetler Kitabı hazır, Didim'de köylerde kapı kapı dolaşıp 60 yemeğin toplanmasından, hangi mevsimde  yeneceği ve hazırlanma sürecinin anlatıldığı kitap hafta sonunda yapılacak VegFest'te dağıtılacak. Bikem Öğünç'ün  derlediği, Zeynep Seda Çakır'ın fotoğrafladığı kitap Bugüne kadar Didim için hazırlanmış en kapsamlı Mübadil geleneklerinin anlatıldığı yayın oldu.

Bikem Övünç kitapla ilgili  görüşlerini şöyle anlattı: “Didim bugün daha çok mübadillerin ikinci ve üçüncü kuşak temsilcilerinin yaşadığı bir sahil kenti.

Ataları, Samos'tan ve Leros'tan, Kuçkar’dan, Selanik’ten gelmiş, çoğu mavi gözlü, beyaz tenli ve kırık Türkçeli insanlar yıllarca bu toprakları, ektiler biçtiler. Tütün kırdıkları tarlalarda sabahın  erken saatlerinden, akşamın karanlığına varıncaya kadar çalıştılar. Tütün karasının gecenin karasını  aratmadığı elleriyle hazırladıkları geleneksel yemeklerle sofralarını donattılar ama o sofralara yokluğun ağırlığını taşımadılar. Çoğu zaman 2-3 malzemenin katılmasıyla yapılan yemeğin lezzeti onlar için en büyük mutluluk  oldu.

 

Mübadele, yalnızca ticari bir malın veya siyasi anlamda insanların takas edilmesi  değildi, olamazdı, ortak bir yazgıyı paylaşmak ve gidenlerin izlerini gelenlerin anılarına karıp bölüşülen ekmeğe katık etmekti"

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü