22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 25 Nisan 2017 15:33

DİDİM VEGAN VEJATERYEN FESTİVALİ PROGRAMI BELLİ OLDU

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DİDİM VEGAN VEJATERYEN FESTİVALİ PROGRAMI BELLİ OLDU

29 Nisan 2017 günü saat 11.00’de başlayacak programda bazı etkinlikler gün boyu devam ederken bazıları da belli saat aralığında yapılacak.

İlk gün gün boyu sürecek etkinlikler açılış konuşmasının ardından stant ve atölyelerle devam edecek, Gün boyunca devam edecek olan müzik gurubu Nirvan Bilirmul ve Vegan Müzik Yolculuğuna Hazır Olun! Sloganıyla müzik gurubu VON 'da gün boyu festival sokağında olacak.

Ulusal Tohum Takas Merkezi de festival boyunca Atalık tohumları gah takas yoluyla gah dağı-tarak festivale katılıp Didim’in bitki çeşitliliğine  katkı koyacak.

Ayrıca saat 11’de başlayıp   Çocuklara yönelik Çocuklar ve Hayvanlarla Doğal İletişim Atölyesi de saat 18,00’e kadar devam edecek yine çocuklara yönelik   tek perdelik Müzikli Çocuk Oyunu olan  Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından “Küçük Bir Mucize”  adlı oyun sergilenecek . Saat 12;’de  Çocuk Atölyesi  Yoga  eğitimini Mehtap Tüysüz verecek ve saat 14’te çocuklara yönelik Resim atölyesi yapılacak ve saat 16’da çocuklara yönelik Seramik atölyesi ve saat 18’de Masal Atölyeleri yapılacak.

Yetişkinlere yönelik atölye çalışmaları da birbiri ardısıra yapılacak. Saat 12’de başlayacak ve ilk olarak Gül Kaynak’ın sunacağı Kaju ve Fıstıkla Yoğurt yapımı Saat 13’de Dr. Bedrettin Ulusoy Vegan Beslenme ve Sağlık konulu eğitim verecek, saat 14’de   Şef Fazıl Alaşehir kendi menüsünden hazırladığı  Raw Food Yemek Sunumu yapacak.

İlk gün Paneli saat 14 ile 17 arasında yapılacak Panel’e ,  Emin Çapa (Kanal D),   Prof. Dr. Orhan Kural  (İTÜ Maden Fakültesi),  Av. Barış Karlı  (Hayvanlara Adalet Platformu),  Gül Kaynak  (Sağlıklı Yaşam Danışmanı), Dr. Murat Kınıkoğlu (Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı) katılacak.

Saat 15’de gece konser verecek olan Zeynep Casali’nin de katılacağı  Vegan Kurabiye Atölyesini -Kevser Başkara hazırladı. Meksikalı Şef Blanca Bolanos’un hazırladığı  Vegan Meksika Yemekleri  sunumu da yapılacak. Saat 20’den itibaren festivale katılan yerel Guruplardan Eflatun ve Gurup Sade’nin de sahne alacağı konserlerin ardından Zeynep Casalini sahne alacak.

30 Nisan 2017 Pazar günü Vegan ürünlerden oluşan kahvaltılıkların sunulacağı Orman Kampındaki kahvaltı ile başlayacak festival Kutsal yol yürüyüşü ve Ot toplama etkinliği saat 10’da başlayacak. Saat 10 ile 14 arasında farklı gurupların şehir içi bisiklet turları devam ederken, Festival Sokağında Türk Vegan Derneği tarafından hazırlanan stantta “Veganlık ve Vejetaryenlik felsefesini öğrenmek isteyenler cevap verilmesi için “Bir Vegana Sor”  etkinliği yapılacak.

Yine çocuklara yönelik atölyeler devam edecek ve  Ulusal Tohum Takas Merkezinin tohum dağıtımı sürecek. Yine müzik gurupları festival sokağında resitaller verecek ve yetişkinler yönelik Vegan Meksika Yemek Atölyesi ve et lezzeti vermek için  kullanılan  ürünlerin ikram edileceği Seitan Atölyesi ve özellikle Vegan menülerin ikram edildiği işyeri olan  bir kafe de ikramlarda bulunacak.

Yaşam içinde kullanılan temizlik ürünlerinden çevreye zarar vermeden  nasıl kullanılacağına ilişkin  Çevreci Temizlik Ürünleri Yapımı eğitimleri verilecek.

2. gün saat 14’de başlayacak yapılacak panelin 2. Bölümünde ,  Dr. Mutse Banzragch (Gastroenteroloji Uzmanı),  Zülal Kalkandelen ( Gazeteci Yazar),  Öykü Büyükdere  (Uzman Psikolog),  Dr.Nilgün Eröztürk  (Ozon Terapi Uzmanı-Beslenme Danışmanı) ve Beslenme Uzmanı Kevser Başkara katılacak.

 

Festivalin sonuna doğru saat 15’de Sevda Sarp’ın Vegan Tatlı Atölyesini Doğa Derneği tarafından hazırlanan  Veganlık, Endüstriyel Gıda ve Hayvan Özgürlüğü konulu atölyeden sonra  Katılımcılara plaket verilecek ve ödüllerin verilmesinin ardından kapanacak.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü