24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 26 Nisan 2017 15:29

YALIKÖY’YE YAKIN YAPILACAK TESİS İÇİN AKKÖY’DE TOPLANTI YAPILDI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

YALIKÖY’YE YAKIN YAPILACAK TESİS İÇİN AKKÖY’DE TOPLANTI YAPILDI

Didim'de yapılması planlanan Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi yapımına ilişkin ÇED raporu düzenlenmesi ve yöre halkının ikna edilmesi için halk toplantısı önceki gün (25 Nisan 2017) Akköy'de Cancı Kahvehanesinde saat 14.00'de yapıldı.

Köyden katılımın çok az olduğu  toplantı öncesi edinilen bilgiye göre , Akköy Mahallesi Kocabahçe Mevkisinde Eman Ege Enerji Üretim AŞ tarafından  yapılacak olan,  Düzenli Katı Atık Tesisinin, Ön İşlem ve Geri kazanım tesisi ile Atık Kabul birimi, Mekanik ayrıştırma ünitesi, Fermantasyon Ünitesi ve Kompost üretim tesisleri yapılacak.

Halen Büyükşehir tarafından işletilen Katı Atık Tesisiyle aynı bölgeye yapılacak olan tesisi kurulmadan önce  Çevre Değerlendirme Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince yapılması zorunlu toplantı yapıldı.

Toplantıya Didim'den "resmi görevliler" haricinde Didim'den 10 kişi katıldı. Sivil oluşum DİÇEP’ten başka katılımcı da olmadı . DİÇEP toplantıyı niçin katı atık arıtma tesisine en yakın yerleşim yeri olan Yalıköy'de değil de, neden Akköy'de yaptıklarını sordu. Verilen bilgilere göre yapılması planlanan  katı atık arıtma tesisinde oluşan metan gazından elektrik elde edileceği, organik atıklardan kompost gübre elde edilecek ve oluşan sıvı atıklar da yönetmenliğe uygun olarak arıtılacağı ve tesisin eski sorunlu tesisler gibi olmadığı porjesinin son bilimsel gelişmelere ve standartlara uygun olarak inşa edileceği öğrenildi.

DİÇEP gönüllüleri daha önce katı atık tesislerinde yaşanan olumsuzlukların Didim’de yaşanmaması için ne tedbirler alındı, olası olumsuzluğun nasıl geri döndürüleceği benzeri sorulara tatmin edici cevaplar verilemediği öğrenildi.

DİÇEP’in endişesi olan  “PROÇED Danışmanlık Firması tarafından hazırlanmaya çalışılan rapor öncesi mahalle halkı tesisin çevresel etikleri, taban suyuna ve araziye verebileceği muhtemel zararlar konusunda aydınlatılmadığı, daha önceki katı atık tesisi yakınlarında bir yer olmasından dolayı gitgide genişleyen bir çöp alanı haline gelmenin neler olacağı hakkında herhangi bir bilginin Akköy Mahalle sakinleriyle ve Didimlilere anlatılmadığı gibi Didim Ziraat Odasından herhangi bir temsilcinin de katılmadığı toplantıdaki endişelerden olan  Menderes Nehri boyunca, nehrin kirletmedi ender bölgenin adı geçen bölge olması nedeniyle organik tarıma açık bu alanda temiz üretim ve temiz gıda ile ilgili bazı tesislerin kurulması gerektiği bu tesisin bu çalışmalara etkilerinin neler olacağı da bilinmiyor.

Bakanlık tarafından zorunlu olarak istenilen ÇED raporunun zorunluluklarından olan halkın bilgilendirilmesi toplantısına, Firma yetkilileri ile birlikte Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden bir Çevre Mühendisi ve Didim Belediyesi Temizlik işleri Müdürlüğünden bir çevre mühendisi ile  Sağlık müdürlüğünden, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden  yetkililerin katıldığı toplantıda,  tesis kurulacak arazinin 29 yıllığına şirkete kiralandığı ve Büyükşehir belediyesinin burada üretilecek elektrikten %7 pay alacağı da alınan bilgiler arasında .

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü