20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 27 Nisan 2017 15:37

BİR CANIN BEDELİ 12 Bin 100 TL Mİ?

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

BİR CANIN BEDELİ 12 Bin 100 TL Mİ?

Okmeydanı Cemevi'nde Mayıs 2014'te cenaze törenine katılmak için bekleyen Uğur Kurt'u silahından çıkan kurşunla öldüren polis Sezgin Korkmaz'ın 3 yıldır tutuksuz yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, sanık polis Korkmaz'a 12 bin 100 TL adli para cezası verdi. Bu cezaya sanığın mahkemedeki tutum ve davranışları gerekçe gösterildi.

Okmeydanında öldürülen Ugur Kurt’u öldüren sanık hakkında verilen cezanın ardından dün Didim Cumhuriyet Meydanında,  Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Garip Dede Dergahı ve Alevi Bektaşi İnanç Kurulu tarafında tüm Türkiye’de olduğu gibi  eş zamanlı olarak bir basın açıklaması yapıldı.

Didim Demokrasi Platformu adına yapılan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Akbük Şubesi Başkanı Haydar Kocabaş tarafından okunan açıklamada “ Bir Alevi’yi öldürmenin cezası 12 Bin 100 TL midir diye soruldu.

Kocabaş’ın yaptığı açıklamada :  “Bu bir cinayetin hikayesidir. Aslında olmayan bir adaletinde trajedisidir. Tarih 22 Mayıs 2014, Yer Okmeydanı Cemevi avlusu, Avluda bir kalabalık toplanmış, Hakk’a yürüyen bir canı uğruluyor, Kalabalığın içinde Uğur Kurt’ta vardı. Her şey Bir anda oldu. O esnada cemevi dışında, sokakta toplumsal olaya müdahale eden bir polis aracından inerek, amirlerin yapma, sıkma uyarısına rağmen Cemevi avlusuna doğru ateş etmeye başladı. Uğur Kurt kanlar içinde yere yığıldı ve kurtarılamadı. Savcı bile olay yerine ertesi gün gelebildi.

Emniyet Müdürlüğü prosedürlerinde bile toplumsal olaylara müdahale edilirken ilk müdahalede tabancayla ateş etmek yoktur.

Uğur’u katleden polis savunmasında, ‘panik oldum, ateş ettim’ diye açıklayacaktı. Bu durum panikle değil ancak bilinç altındaki nefret duygusuyla açıklanabilir. Söz konusu aleviler olunca böyle şeyler vaka-ı Adiyedendir” dedi.

Kocabaş davayla ilgili olarak ta Uğur Kurt’un katil zanlısının tutuksuz yargılandığını ve 3 yıl sonunda verilen kararla 1 yıl 8 ay ceza verildiğini halbuki kasten adam öldürmenin cezasının 16 yıl olması gerektiğini belirtti ve verilen hapis cezasının da 12 bin 100 Lira para cezasına çevrildiğini  belirtti ve “demek ki Cemevinde bir Alevi’yi öldürmenin cezası 12 bin 100 lira imiş “ dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Akbük Şubesi Başkanı Kocabaş verilen kararla Alevilerin adalete olan güven duygusunun sarsıldığını da belirtti.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü