22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 27 Nisan 2017 15:38

YAŞASIN 1 MAYIS

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

YAŞASIN 1 MAYIS

Ülkemizde 1923 yılından beri kutlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı bu yılda çeşitli etkinliklerle  tüm yurtta kutlanacak. En önemli kutlama alanı olan İstanbul Taksim Meydanının bu yılda kutlamalar kapalı olmasının ardından sendikalar ve meslek örgütleri başka bir alanlarda kutlama yapma kararı aldılar.

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Didim’de de Didim Demokrasi platformu katılımcılarından DİSK Genel İş, Disk emekli Sen, Eğitim Sen, SES, BES, Tüm Bel Sen, Diş Hekimleri  Odası, Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cemevi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Akbük Şubesi, Hitit Çorumlular Derneği, KİBELE, Didim Derneği, Didim Umut Tiyatrosu, CHP, EMEP, HDP, Birleşik Haziran Hareketi’nin ortak organize ettiği mitingle kutlanacak.

Didim Demokrasi Platformunun hazırladığı 1 Mayıs kutlamalarında Kıdem Tazminatı Gaspına, Kiralık İşçiliğe, Taşeron İşçiliğe, Pahalılığa, Krize, İş Cinayetlerine ve İşçi Katliamlarına, OHAL ve KHK Rejimine ve Tek Adamlığa Hayır denileceği ve Bağımsız, Laik, Demokratik Türkiye taleplerinin dile getirileceği öğrenildi.

1 Mayıs Pazartesi günü saat 11.00'de  Didim Cumhuriyet Meydanında toplanacak katılımcılar, daha önce kaymakamlıkça belirlenen güzergaha uyarak düzenlenen yürüyüşle, Yeni Mahalle parkı önüne gelecekler.

Mitingle ilgili oluşturulan komite olarak müracaatlarını yaptıklarını belirten Eğitim Sen Didim Temsilcisi Turgay Elçi; “Dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca işçi için, emekçi için, tüm ezilenler ve yok sayılanlar için her 1 Mayıs, birliğin-mücadelenin ve dayanışmanın gücüyle umudun büyütüldüğü gündür ve  yok sayılan emeğin, dünyanın dört bir yanında görkemli bir biçimde varlığını gösterdiği gündür 1 Mayıs. Dünyanın her yerinde en merkezi ve en büyük meydanlar, emeğin bu görkemli buluşmasına tanıklık eder. İşçiler özlemlerini, umutlarını, taleplerini istedikleri meydanlarda özgürce ifade eder.

2017 1 Mayıs’ı, hile-hurda ile dayatılan tek adam rejimine karşı demokrasi için, giderek derinleştirilen ve bizi Ortadoğu’daki çatışmaların ateşine sürükleyen savaş politikalarına karşı barış için, giderek pervasızlaşan emek düşmanlığına karşı emeğin hakları için Hayır’lı buluşma Didim’de de  yapılacak” dedi.

 

Birleşik Haziran Hareketi Didim Meclis adına Emekli Öğretmen  Haydar Pınarbaşı’da; “Hayır Bitmedi Daha yeni başlıyor” diye yaptığı açıklamasında  “Bu topraklarda emeğiyle, onuruyla yaşayan hemen herkesin Hayır dediği o kadar çok şey var ki! 1 Mayıs Alanları herkesin ‘Hayır’ını alıp geldiği rengarenk ve apaydınlık meydanlar olacak. İşsizliğe Hayır, kiralık işçiliğe Hayır, iş cinayetlerine Hayır, krize Hayır, yoksulluğa Hayır, zamlara Hayır, içeride ve dışarıda savaşa Hayır, kentlerin ve doğanın yağmasına Hayır, kutuplaşmaya Hayır, kadın cinayetlerine Hayır, çocuk istismarına Hayır, cinsiyetçiliğe Hayır, kamu hizmetlerinin ticarileşmesine HAYIR, gazetecilerin, siyasetçilerin, gençlerin hapishanelere doldurulmasına Hayır, akademinin ve bilimin bitirilmesine Hayır, sömürüye Hayır, diktaya Hayır gibi milyonlarca Hayır’lı çığlık Didim’de de 1 Mayıs Alanında Hayırlar buluşacak” dedi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü