18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 29 Nisan 2017 18:52

10 NUMARA FESTİVAL

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

10 NUMARA FESTİVAL

2016 yılı  öncesi fahri hemşehrimiz ilan edilen turizmci Hüseyin Baraner'in Didim için dünya çapında bir organizasyon olma potansiyeli taşıyan ve yükselen beslenme trendi olan Vegan ve Vejetaryen   akımın bir festivalinin yapılması ve önceden yapılmış festivallerin benzeri de olmasın düşüncesiyle ortaya atılan önce Vegan dostu kent Unvanının alınması ardından da vegan Vejetaryen festivalinin yapılması fikri Didimlilerin yoğun katılımı, çevre ilçeler ve ülkenin çeşitli yerlerinden  vegan/vejetaryen beslenmeye ilgi duyan çoğu çevrenin katılımı ile hafta sonunda yapıldı.

Cumartesi günü saat 11'de başlayan festivale Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Didim Kaymakamı İskender Yönden, Türkiye Vegan Derneği Başkanı  Ebru Arıman, TURAD Başkanı Eski Bakan Bahattin Yücel, DİTAB Başkanı Sevinç Karataş v Didim Belediye Meclisinin MHP'li ve CHP'li üyeleri katıldılar.

Açılaış öncesi Aydın Büyükşehir Bandosu festival sokağında bir konser verdi ve DAHOT yıldızlar ekibi ile Mahir Özgür Damar İlköğretim okulu folklar ekipleri  gösteri yaptılar.

Apollon Tapınağı çevresine kurulan 50 portatif stantların yanı sıra çok sayıda çadırda festivale katılan firmalara ve guruplara tahsis edildi.

Açılış konuşmasında Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay festivalin Didim'e çok şey katacağını,  kendisinden sonra  göreve gelecek olan başkanların bu festivali daha ileriye taşıyarak Didim'im tanıtılmasına katkı koyacağını söyledi.

Bu yıl ilk olmasında dolayı bazı aksaklıklar için erkenden özür dileyen Başkan Atabay, herkese iyi eğlenceler diledi ve festivalin mantığını ve felsefesinin iyi anlaşılmasını istedi.

Başkan Atabay festivalin kendi ekonomisini de yarattığını sözlerine ekleyerek "Evlerinde ne yaptılarsa gelip burada satmaları ve buradan kazandıklarıyla bütçelerine katkı sağlamaları bence bu festivalin sürdürülebilir olması için çok önemli; bu tip organizasyonlar kendi ekonomilerini kendileri yaratmalı. Biz bunu birincisinde başardık. Gelecek yıl buradaki hatalarımız ve eksikliklerimizi görüp üzerine koyarak devam edeceğiz."dedi.

Kaymakam İskender Yönden Didim'de kurumlar arası işbirliğinin Didim için iyi gelişmeler sebep olduğunu söyledi  %30 oranında ülke çapında turizm sıkıntısı yaşanırken, Didim'de %16'lık bir turist artışı yaşandığını bunun önemli olduğun belirtti.

Didim'de halen devam eden güreş festivali ile 60'a yakın ilden, 500'den fazla sporcunun Didim'e geldiğini, Mayıs Ayı başında yapılacak Triatlon yarışmalarının bir ayağının Didim'de yapılacağını, Ardından Engelliler Derneği tarafından yapılacak olan festivalin yine Didim için tanıtım  unsuru olarak kullanılacağını belirti  Didimlileri bu etkinliklere davet etti.

Vegan beslenme yönteminin giderek yükselen bir tercih olduğun da belirten Yönden bu etkinlikle Didimlileri bir araya getiren herkese teşekkür etti ve başarılar diledi.

Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel  "Türkiye'de bir korku filmlerini hatırlatan bir yapay gündem bir de gerçek gündem var. Bu gerçek gündem burada ve Didimliler oluşturdu. Bu gerçek gündemi oluşturan herkesi teşekkür ediyorum."dedi.klasik turizm anlayışlarının tüm dünyada değiştiğini, farklı kültür ve yerel değerlerin tanıtıldığı  organizasyonların daha önemli hale geldiğin söyledi  ve Kaymakam Yönden'in bahsettiği Didim'e özgü etkinliklerden  olan ve Çin'den,İran'da,Hindistan'dan ve ülkemizden çok sayıda bilim insanının katılacağı Tales Felsefe festivalinin de Mayıs ayının son haftasında yapılacağın söyledi ve böylece Didim'in adının uluslararası çevrelerde ve ülkede daha çok duyulacağını belirti ve Didim Veg Fest'in organizasyonunda bulunan kurum olarak  k deseklerinden memnun olduğunu söyledi.

Festivalin Fikir babası olan Hüseyin Baraner'de yaptığı konuşmada artık günü birlik kazançlar değil yıllara yayılacak kazançların önemli olduğunu belirti.  Baraner dünyanın 40 yılda değiştiğini ve eski sistemlerin ve ürünlerin değer kazandırmadığını söyledi. Didim'in kanaat önderleriyle bu festivali yapmaya karar verdiklerini belirten Baraner "5-10 yıl sonra bu festival o kadar gelişecek ki göreceksiniz. Türkiye'de geçinmek için değil gelişmek için çalışmalıyız. Didim'de kalıcı olacak ve yüzde yüz kalacak. Bir değerin temeli atıldı. Değer 20 katlı binalar değil 20 katlı hayallerin temelini atıyoruz."dedi.

Gazetemize özel açıklama yapan  Türkiye Vegan ve Vejetaryan Derneği Başkanı Ebru Arıman ise festivale olan ilginin yoğunluğunun kendilerini memnun  ettiğini belirterek "Çalışmalar çok güzel gidiyor. Didim'in bu konuda bizimle proje ortağı olası ve Didim'in  Ege bölgesinin nadide turizm yerlerinde biri olması ve ayrıca doğal yenilebilir ot  zenginliği sebebiyle isabetli bir seçim oldu. Şu ana kadar herhangi bir aksilik yok. Belediye ile gayet uyumlu çalışıyoruz. Umarım bundan sonraki yıllarda da festivallerde de devamı gelir; halkın ilgisi beklentilerimizin üzerinde çok büyük yoğunlukla karşılaştık. Yarın daha da yoğun olacağını düşünüyorum" dedi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü