24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 03 Mayıs 2017 13:22

FESTİVALDE AKADEMİK ÇALIŞMA ÖRNEĞİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

FESTİVALDE AKADEMİK ÇALIŞMA ÖRNEĞİ

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan Didim  VegFest’in ardından bu festivaldeki çalışmaların ve yürütülen kimi çalışmaların Didim Vegan Akademi Başlığı altında toplanması ve bilimsel yayın olarak hazırlanması önerisi festivale gelenler tarafından da kabul gördü.

Festivalin kendi ekonomisini yaratması düşüncesiyle vegan yemek örneklerinin stantları dışında  bazı akademik çalışmalarda stantlarda sergilendi.

Bu stantlardan bir tanesi de Didim Zeynep Mehmet Dönmez Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Öğretmeni Düriye Gönen Kaya tarafından hazırlanan ve tamamen araştırma ve saha çalışmasını içeren standı idi.

Yenilebilen Yabani Otların Beslenme ve Sağlık açısından öneminin anlatıldığı stant Didim’de doğadan toplanmış otların numunelerini sergilendiği ve ilgilenenlere bilgilerin verildiği bir akademik çalışma istasyonu  gibi  görev yaptı.

Stantta gelenlere “son yıllarda yapılan çalışmalarda, insanların yaşamlarını sağlıklı devam ettirebilmeleri için yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığının öneminin vurgulanmaktadır. Yöresel mutfaklar, özgün yapıları, lezzet çeşitliliklerinin yanı sıra sağlıklı beslenme yönüyle de değerlendirilmelidir” diyen öğretmen Dürüye Gönen Kaya, “Şifalı bitkiler, özellikle antioksidan moleküller içeriği açısından zenginliği nedeniyle bir çok çalışmanın odak noktasını oluşturmuştur. Son yıllarda üç temel nedenden dolayı  doğal antioksidanların araştırılmasına gösterilen ilgi artmıştır” demiş ve 3 nedenin ilkini “Sayısız klinik ve epidemiyolojik çalışma ile tespit edilen kanser ve kardiyovasküler düzensizlik ve diyabet gibi kronik rahatsızlıklarında görülen düzlenme, günlük hayatta çokça tüketilen paketlenmiş katkılı yiyecekler ile meşrubatların tespit edilen zararlarının gün yüzüne çıkması ve Halkın doğal ve belli bir disiplinle alınan antioksidanların fabrikasyon ve koruyucu madde içeren  yiyecek ve içeceklerden daha güvenilir olduğuna inanması olarak” açıkladı.

“Antioksidanların, radyasyon,  toksik maddeler, stres ve hava kirliliği gibi bir çok etkenlerden dolayı oluşan serbest radikalleri yok edici etki göstererek bunların neden olduğu hücre ölümleri, mutasyon dolayısıyla kanser ve kalp rahatsızlığı gibi  bir çok hastalığı  engeller” diyen Öğretmen Gönen Kaya doğada bulunan ve geleneksel yöntemlerle hazırlanan bazı bitkilerin hangi usulde tüketildiği bilgisinin yazılı olduğu belgeleri de gelen ziyaretçilere verdi ve kendisinin doğadan topladığı ve çoğunun adı bilinip kendi bilinmeyen ve bazı örnekleri de ilgilenenlere tanıtılıdı.

Didim Zeynep Mehmet Dönmez Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Öğretmeni Düriye Gönen Kaya düzenlenen festivalin Ege bölgesinde yetişen bir çok endemik bitkinin hepsinin birden bulunabileceği tek bölge olan Didim’de yapılmasının çok önemli bir tespit olduğunu söyledi ve “festivali organize edenlerin Didim’i  tercih etmelerinden dolayı tebrik ediyorum” dedi.

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü