19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 04 Mayıs 2017 15:39

ZİRAAT ODASI HİZMET BEDELLERİNİ BELİRLEDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

ZİRAAT ODASI HİZMET BEDELLERİNİ BELİRLEDİ

Didim Ziraat Odası Mayıs ayı Meclis Toplantısı yapıldı

Meclis Başkanlığını İsmet Başboğar’ın yaptığı toplantıya 12 Ziraat Odası Meclis üyesi katıldı. Gündemdeki 2017 yılı hasat sezonunda uygulanacak hizmet ücretlerinin belirlenmesi ve 14 Mayıs günü Dünya Çiftçiler günü ile ilgili neler yapılaması konuları görüşüldü.

Buna göre; “toplantıda 2017 yılı içerisinde çiftçilerin alacağı bazı hizmetlerin fiyatları belirlendi. İşçilik yevmiye bedeli hariç uygulanması tavsiye edilen Ot Balyalama ücreti, 1,50 kuruş, Saman Balyalama ücreti 1,60 kuruş, Biçer-Döverlerin  dekar başına hizmet ücreti  18,50 kuruş, Patozla saman dövme saat  ücreti 105 Tl, 1 römork saman dövme ücreti 85 Tl, Sahanlı makine ile ot biçmenin dekar başına  ücreti 18 Tl belirlenirken, Sahanlı makine ile 21 dekar ot biçme ve çevirme ücreti de 20 Tl” olarak belirlendi, tarlada çapa için çalışacak işçilerin Daybaşı dahil yevmiyelerinin daha sonraki meclis kararında belirlenmesi kararı alındı.

Bu fiyatların Ziraat Odası tarafında çeşitli girdi fiyatları ve ürünün pazardaki fiyatları göz önüne alınarak belirlendiği  meclis toplantısında 14Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde yapılacak etkinliklere Ankara’da katılma kararı çıktı.

Buna kararda Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar’ın daveti ile 14 Mayıs günü Ankara Tandoğan’daki mitinge Didim Çiftçileri ile birlikte katılma kararı alındı. Ankara’daki etkinliğe  katılmak isteyen Didimli çiftçilerin 9 Mayıs gününe kadar odaya müracaat etmeleri  istendi.

Didim Ziraat Odası başknaı Bahattin Gökdemir, ülkede ve dünyada çiftçi sorunlarına dikkat çekilen bir gün olan 14 Mayıs  Çiftçiler Gününde tüm çiftçilere bereketli bir hasat diliyorum. Emeklerinin değer bulduğu ve doğaya saygılı ziraatin devam etmesi için diğer odalarla birlikte olmak için Ankara’ya gideceğiz, ancak aynı gün Didim’de yapılacak olan ve Dünyaca bilinen Milet antik kenti ile Apollan tapınağı arasındaki doğaya saygıyı  ve barışı sembolize eden kutsal yol yürüyüşüne bu yıl katılamayacağımız için üzgünüm ama Didimli çiftçiler olarak geçtiğimiz hafta yapılan Vegan Festivalinde bizim ürünlerimizin kıymetinin anlaşıldığı şölene dönüşmesinden de memnunuz.

Biz insanlara sağlıklı ve doğal besinler vermek için çalışıyoruz, ithal edilmiş hiçbir ürünün ülkemize girmesini istemiyoruz, bizler destek ve teşvikler verilmesi halinde tüm ürünleri kendimiz yetiştirip ülkemizin ihtiyacını karşılayabilecek durumdayız” dedi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü