19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 04 Mayıs 2017 15:39

“2019’DA MAÇI ALMALIYIZ BAŞKA YOLU YOK”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Ben değil Biz Olmalıyız

“2019’DA MAÇI ALMALIYIZ BAŞKA YOLU YOK”

CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar Didim CHP ilçe örgütünü ziyaret etti.

Referandum sonrası  partilileri ile buluşan Baydar, parti içindeki tartışmalara ve partinin 2019 seçimleri öncesi yapılacak tartışmalar ve Genel Kurullarla ilgili takvimlerin başlamasıyla birlikte takınılacak tutumla ilgili görüşlerini partileriyle paylaştı.

Baydar referandum sonuçlarının şaibeli olduğunu ve bu haliyle uluslararası hukuk kurulları gereğince tüm itirazlarını ve girişimlerini yapacaklarını belirtti ve referandum sonuçlarını ofsayttan gol atmaya benzetti.

Parti Cumhurbaşkanlığı sürecinin başladığını eksiden beri Ak Parti olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmen partiye kayıt olarak bu durumu meşrulaştırdığını söyleyen Baydar, referandum sonrası ve seçimlere kadar olan süreçte ekonomisi en kırılgan ilk beş ülke arasında Afrika ülkeleri ile birlikte yer alan Türkiye’nin bu durumu düzeltmek için batılı ülkelere ve Rusya’ya bazı tavizler vermek zorunda kalacağını  ve bunun ilk örneğinin Rusya ile olan ilişkilerle başladığını, ancak Rusya ile ekonomik bağının IŞID petrolünün akrabalar eliyle satılması sucunu örtmek için  bir uğraş olduğunu ve bu durumun Lahey Adalet Divanına götürüldüğünü  anlattı. Ayrıca Arap Türk Bankası aracılığı ile Ortadoğu’daki terör örgütlerine yardım edildiğine dair belgeler ve Amerika’daki tutuklu Rıza Zarrap dosyalarının savaş suçu olarak Lahey’e gönderildiğini söyledi.

Rıza Zarrap dosyası ile önümüzdeki günlerde yapılacak ziyaretlerde Avrupa ülkelerine ve Trump’a  taviz vermek zorunda kalınacağı öngörüsünü paylaşan Baydar FETÖ nün devlet kademelerine yerleşmesinde en büyük payın  şu andaki hükümetin olduğunu söyledi ve  15 Temmuzla ilgili bir çok noktanın karanlıkta kaldığını bunlarla ilgili endişelerini de paylaştı ve Türkiye’den ulaşımı engellenen Wikipedia sitesinde kendisine darbe düzenleten liderler arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da adının olduğunu ve bu yüzden internet erişiminin kapatıldığı söyleyen  Metin Lütfi Baydar parti olarak tüm bu bilgiler ışığında CHP olarak ne yapılması konusunda da önerilerini sıraladı.

2019 seçimleri öncesi tüm partilerinin ve  %49 Hayır oyu veren seçmenin partiden beklediği çalışmaları yapacaklarını  ve 2019 seçimlerinin maç öncesi açıklamalarda olduğu gibi ‘Bu Maçı Alacağız Başka yolu yok’ diyerek açıkladı.

Genel Kurul sürecinde parti içi demokrasiyi işleteceklerini belirten Baydar “960 Delegenin oyunu alan Kemal Kılıçdaroğlu benim genel başkanımdır. Deniz Baykal’ın Cumhurbaşkanlığı konusunda Abdullah Gül  adını geçirmesi şık olmamıştır, ancak Baykal’ın bu sözü bir siyasi nezaket gereği söylenmiş olduğunu tahmin ediyorum, Gül’ün adını Baykal anmadı, soruyu soran gazetecinin Gül adını zikretmesi üzerine siyasi nezaket üslubu olarak düşünürüz demek durumunda olduğunu belirtti ve Ekmelettin’den ne çektik şimdi birde başka bir sıkıntıya gelemeyiz” dedi.

Yılsonundan önce delege seçimleri ve ilçe, il seçimlerinin ardından yapılacak genel kurulda sandıktan çıkacak olan Genel Başkan bizim Cumhurbaşkanı adayımızdır, nihai olarak bizim hedefimiz başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geri dönüş olduğu için, seçilecek olan genel başkanımız ben başkan adayı değilim derse tüm ülkeyi kucaklayacak bir aday çıkararak seçimi alıp parlamenter sisteme geri döneceğiz” açıklamalarında bulundu.

Baydar “yerel seçimlerin erken yapılma olasılığı var hayır diyen büyükşehirleri mutlaka geri kazanmalıyız, bu maçı almalıyız başka yolu yok, böylece  Ak Partinin yüzünü halka daha net gösterebilir” dedi.

 

CHP Didim İlçe Başkanı Gökmen Karataş’da referandum sürecinde ilçe olarak başarılı bir kampanya yürüttüklerini kendileri eleştirenlerin seçim sürecinde ne kadar katıldıkları ile değerlendirilmesini istedi ve biz başardık ve yine başarabiliriz, dedi. Genel Kurul süreci içinde “ ben değil biz diyerek çalışma yapacağız, bize güvenen, partiye zarar vermemiş ve vermeyecek herkesle çalışmak durumundayız, ben söz veriyorum, genel kurullar sürecinde ben değil biz  olmak için çalışacağım” dedi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü