20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 05 Mayıs 2017 15:05

HIDIRELLEZ ŞENLİĞİNE DAVET

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

HIDIRELLEZ ŞENLİĞİNE DAVET

Didim Cemevi 6 Mayıs anmalarının ardından geleneksel hale getirdiği Hıdırellez Şenliklerini de Pazar günü Orman Kampında yapacak.

Saat 10.00'da kahvaltıyla başlayacak olan Hıdırellez şenlikleri usulüne uygun bir şeklide eğlenilerek ve oyunlar oynanarak gerçekleşecek.

Yerel sanatçılardan Ali Eren Salan, Samet Temiz, Ali Erol, Engin Ağrı, Mert Çakı ve Cemevi Derneği yöneticilerinden Mehmet Zengin'in katılımıyla gerçekleşecek ve Davul Zurna eşliğinde halaylar çekilmesi  ve çeşitli yarışmalar  ile çocuklara yönelik etkinliklerinin yanı sıra sürpriz bazı etkinlikler ve hediyelerle tamamlanacak.

Cemevi Derneği Başkanı Hüseyin İlhan, Hıdırellez geleneğinin  Anadolu Alevi Bektaşilerine göre anlamını şöyle anlattı.;  Hızır kimi zaman yoksul ve fakir kılığında gelir, kimi zaman sıcak bir dost suretinde görünür. Hızır bazen Şah Merdan Ali’yel Mürteza gözüyle görünmüş, kimi zaman Hallacı Mansur, Nesimi, kimi zaman Hünkar gözüyle görünür. Bazen Pirsultan olmuş ve daha nice ismini sayamadığımız değerlerimizle hep özdeşleştirmişiz, hatta bütün Peygamberlere kılavuzluk yaptığını dahi söyleyebilmişiz. Nuh’u tufandan, Yusuf’u kuyudan, Yunus’u balığın karnından kurtaran Hızır’dır. Musa’ya kılavuzluk eden, cansız balığı canlandıran, İsa’yı göğe ağdıran, Halil İbrahim’i ateşten, Hz . Muhammedi miraca götüren, Hızır’dır. İtikat ve inancın doğruluğun olduğu her yerde Hızır var olmuştur.” Dedi.

İlhan ayrıca; “Görülüyor ki Hızır’la bütünleşmek Hızır’a olan inancınız Hızır’ı daima içimizde var etmiştir. İçinizdeki inanç, özünüzle, sözünüzle ve gönlünüzle bir değilse Hızır’dan medet ummak boşunadır. Sözü özle bütünlük arz etmiyor ise, Hızır’a olan inancı sözden alıp öze indiremiyorsanız  itikatla çağıramıyorsanız  Hızır orada olmaz” dedi.

Tüm Didimlileri Hıdırellez şenliklerine davet eden Hüseyin İlhan “Yöresel farklılıklar olsa da Hıdırellez Bayramı özünde aynı değerleri taşımış insanların medet umduğu vede umut bağladığı karada ve deryalarda zorda kalanlara yardım eden iki ulu zat olarak bilinmektedir.

 

Bu anlamıyla Hıdırellez Bayramının bütün dileklerinizin kabul olduğu bir gün olması dileğiyle. Hızır kılavuzunuz, Hak Muhammed Ali yardımcımız olsun” dedi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü