19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 09 Mayıs 2017 14:23

II.TALES GÜNLERİNİN KONUSU BELİRLENDİ

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

II.TALES GÜNLERİNİN KONUSU BELİRLENDİ

“Aydınlanma Çağında Tales ve Çağdaşları ”

RİMA KCHEİCH BİR KONSER VERECEK

Bu yıl Tales buluşmasının konusu,  “M.Ö. 6 YY -  “Aydınlanma Çağında Tales ve Çağdaşları ”

Tales’in yaşadığı M.Ö.  6. YY; Uzakdoğu-Batı Anadolu ekseninde; doğa bilimlerinin temellerinin atıldığı, modern felsefenin ortaya çıktığı dönemdir. Çağdaşları  olan düşünürler, (İran’da Zerdüşt), (Hindistan’da Buddha) ve (Çin’de Konfüçyus); bu dönemin etkileri günümüze kadar uzanan felsefecileri olarak anılmaktadırlar.

Bu yıl ikincisini düzenlenecek  etkinlikte; ülkemizin bilim insanları yanında, İran, Çin ve Hindistan’dan gelecek felsefeciler, Tales ve çağdaşlarının modern felsefenin  farklı topraklarda doğuşu üzerindeki etkilerini ve aralarındaki etkileşimi anlatacaklar.

Programda,  27 Mayıs Cumartesi günü, Milet Antik Tiyatroda  2500 yıl öncesinin ortamında düzenlenen sempozyum; sürpriz bir müzik dinletisi ile tamamlanacak. Yüzyıllar önce, ataları Anadolu’ya Fenike’den (bugünkü Lübnan) göç eden Tales’in anayurdundan, önemli bir ses ; Arapça caz solisti (akustik) Rima Kcheich bir konser verecek.

Tales Buluşması kapsamında, Türk Zeka Vakfı da bir yarışma düzenliyor. Gençlere ve yetişkinlere yönelik 4 soruluk bu yarışmada kazananlara ; “İzmir Uzay Kampı”  ve Nesin Vakfı Matematik Kampı kurslarına katılım ödülü verilecek

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü