23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 09 Mayıs 2017 14:24

TALES GÜNLERİ ÖNCESİ ZEKA YARIŞMASI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

TALES GÜNLERİ ÖNCESİ ZEKA YARIŞMASI

Didim Tales Günlerinde Türkiye Zeka Vakfı tarafından hazırlanan Akıl oyunları yarışması yapılacak. Gençler Kategorisinde 9-15 yaş arası, Yetişkinlerde ise 16 yaş ve üstü katılımcılar yarışacak.

Didim Belediyesi ve Didim Derneği ile Türkiye Zeka Vakfı tarafından değerlendirilecek olan cevaplarda dereceye girenlere de ödüllerin verilecek ve soruları bilen herkese de çeşitli hediyeler  verilecek Ödüller 27 Mayıs 2017 günü Milet’te düzenlenecek olan Tales Günlerinde verilecek.

Yanıtlar internet üzerinden Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir adresine 21 Mayıs gününe kadar gönderilebilecek.

Gençler kategorisinde doğru yanıt verenler arasında yapılacak çekilişle 2 kişiyi Uzay Kampı Türkiye'de de hafta sonu konaklamalı yaz kampı ödülü verilirken, yetişkinler arasında doğru yanıt verenlerde yapılacak çekilişle Nesin Matematik Köyün de konaklamalı istenilen bir etkinliğe gönderilme ödülü verilecek.

Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı tarafından hazırlanan soruların telif hakkı da vakfa ait olacak.

 

Soru 1: Didim Tales Günleri 27 /05/2017'de başlıyor. bu tarihi oluşturan “27052017” rakam dizisinin arasına 4 çarpım işareti yerleştirerek 5 sayılık bir çarpma işlemi elde ediniz. Çarpım sonucu en fazla ne olabilir?

Örnek: 2x7x05x2x017 Ancak bu sonuçtan daha büyükleri vardır

 

Soru 2: Dört farklı renk kullanarak “DİDİM” yazısının harflerini boyayacaksınız. Koşullar: Herhangi bir renk birden fazla harfte kullanılabilir. Aynı harfler aynı renge boyanamaz. Bu işlem kaç farklı biçimde gerçekleştirilebilir.

 

Soru 3: Aşağı tablodaki TALES yazısı kaç farklı biçimde elde edilebilir?

 

Her hangi bir "T" harfinden başlayabilir ve komşu (yatay, düşey, diyagonal) kareye ilerleyebilirsiniz.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü