17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 10 Mayıs 2017 15:40

NURİYE VE SEMİH YAŞASIN

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

NURİYE VE SEMİH YAŞASIN

Eğitim-Sen Didim Temsilciliği KHK ile görevlerinden ihraç edilen ve işleri geri istemek için başlattıkları 183 günlük eylemlerinin 120. Gününden itibaren açlık grevi yürüten ve önceki gün hastaneye kaldırılan ve hayati tehlikesi başlayan iki öğretmen Eğitimsen Didim Temsilciliği binasında bir basın açıklaması yapıldı.

Eğitim Sen Didim Temsilciliği Yürütme Kurulu adına  açıklama yapan Turgay Elçi; “ OHAL keyfiliği ile haksız, hukuksuz bir şekilde KHK ile ihraç edilen üyelerimiz Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın “İşimizi Geri İstiyoruz!” diyerek Ankara Yüksel Caddesindeki İnsan Hakları Anıtı önündeki 182 günlük direnişlerinde 63 gündür açlık grevindeler. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlık durumları giderek kötüleşiyor”dedi.

Elçi, açıklamasına; “bizler Nuriye ve Semih’in yaşamasını istiyoruz. Bir ülkenin eğitimcileri haksız ve hukuksuz bir şekilde koparıldıkları işlerine ve öğrencilerine geri dönebilmek için açlık grevi yapıyorsa bunun sorumluluğu ve ayıbı onlara tüm kapıları kapatan ülkenindir.

Siyasi iktidar, başta ekonomi, iç ve dış politika alanı olmak üzere, pek çok noktada içine düştüğü çıkmazların da etkisiyle, kitlesel ihraçlar, açığa almalar, muhaliflere yönelik gözaltı ve tutuklamalar gibi hukuksuz, yasa dışı adımlar atarak, kurmak istediği baskıcı ve otoriter rejim karşısında tehdit olarak gördüğü eğitim ve bilim emekçilerini ve onların örgütlü mücadelesini hedef almıştır. Hükümet, darbecilerle gerçek anlamda hesaplaşmayı bırakmıştır” diyerek devam etti.

“Yıllardır örgütlü mücadelemizi zayıflatmak için tüm olanaklarını seferber edenler, sendikal faaliyetlerimizden zorla suç üretmeye çalışan bakanlık müfettişleri, kaymakam ve vali yardımcıları, üniversite rektörleri darbe soruşturması sürecinde tutuklanmış, ihraç edilmiş ya da açığa alınmışken, kendilerini iktidara ispatlama gayreti içinde olanların oluşturdukları listeler üzerinden okullarda ve üniversitelerde yaşanan ihraçlar, kelimenin tam anlamıyla bir ‘siyasi tasfiye’ ve ‘kıyım’dır. Hukukun en temel ilkelerini ayaklar altına alarak intikam hırsıyla KHK listelerini oluşturanlar ve hazırlanmasına katkı sunanların peşini asla bırakmayacağımız bilinmelidir.

İhraç edilen hiçbir üyemiz Gülen’e “Artık bu hasret bitsin” diye çağrı yapmadı.Önünde büyük eğitim kahramanı diye eğilmedi. Gülen’in ayağına gidip siyasal ikbal dilenmedi. “Ne istediler de vermedik’demediler. Sadece Demokratik,Laik bir Türkiye’de barış içinde ,kardeşçe insan onuruna yakışır bir şekilde yaşamak için onurlu bir şekilde işlerini yaptılar ” südürülen açıklamada;

OHAL/KHK rejiminin hukuksuz uygulamalarına, kamuda yüz binlerce insanın işten atılmasına, açığa alınmasına, cezalara, soruşturmalara, sürgünlere, Grevli gerçek toplu sözleşme hakkımızın, örgütlenme ve siyaset yapma hakkımızın yok sayılmasına, grev hakkımızın idari işlemlerle ortadan kaldırılmasına, Güvencesizleştirmeye, taşeron köleliğine ve örgütsüzleştirmeye, karşı olan mücadelemiz sürüyor ve sürecek. Hiçbirimizin yaşam hakkını tehlike altında bırakmadan, birlikte mücadeleyi büyütüp çeşitlendireceğiz” de diyen Eğitimsen Didim Temsilcisi Turgay Elçi; “Taleplerimizi bir kez daha yüksek sesle haykırmaya devam ediyoruz ve edeceğiz” dedi ve taleplerini şöyle sıraladı; “ Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın haklı ve meşru talepleri geç olmadan karşılansın, OHAL  kaldırılsın, KHK’lar geri alınsın, Darbeyle her hangi bir ilintisi bulunmadığı halde açığa alınan veya ihraç edilen kamu emekçileri görevlerine iade edilsin,  Kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldıracak ve kıdem tazminatını varlık fonuna devredecek düzenlemeler geri çekilsin.  Herkese güvenceli iş ve güvenli yaşam, yaşanabilir bir ücret sağlayacak adımlar atılmasın.”

Eğitim Sen Didim Temsilciliği Yürütme Kurulu adına  açıklama yapan Turgay Elçi

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü